Irak ve Suriye’yi kana bulayan DEAŞ’ın yaptığı katliamlar birer birer ortaya çıkıyor. En sonuncusunu izine Irak’ın Musul vilayetinin batısında yer alan Badoş hapishanesi yakınında rastlandı. Bölgede iki toplu mezar tespit edildi. 

123 CESET ÇIKARILABİLDİ

Irak Şehit Yakınları Kurumu'ndan Ziya Kerim, toplu mezarlarda yaklaşık 500 cesedin bulunduğunu açıkladı. Kerim, kurbanların 2014'te kenti ele geçiren terör örgütü DEAŞ mensupları tarafından öldürüldüklerinin belirlendiğini söyledi. Uluslararası yardım kuruluşlarının desteğiyle 123 cesedin çıkarıldığını aktaran Kerim, benzer toplu mezarların Telafer ve Sincar ilçesi yakınlarında da olduğunu ifade etti.

SOYKIRIM YAPTI

Musul Valisi Necim el-Cübburi da Musul kırsallarında çok sayıda toplu mezarların olduğunu ve bunların ortaya çıkarılması için Birleşmiş Milletler (BM) ile Irak hükümetinin müdahale etmesini istedi.

BM'nin 5 Kasım 2018'de yayımladığı raporda, Irak'ta daha önce DEAŞ'ın elinde tuttuğu bölgelerde binlerce kurbanın kalıntılarını içeren 200'den fazla toplu mezar bulunduğu belirtilmişti. DEAŞ'ın 2014 ile 2017 arasında Irak'ta geniş bir alanı ele geçirdiği anımsatılan raporda, terör örgütünün uluslararası insan haklarını sistematik olarak ihlal ettiği, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlediği, muhtemelen de soykırım yaptığı vurgulanmıştı.

2014'TE İŞGAL ETTİ

DEAŞ, 2014'te Irak'ın Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamı ile Diyala ve Kerkük illerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde örgütten geri alınmıştı. Dönemin Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017'de DEAŞ'a karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.

 

 

 

 

Bölgede, DEAŞ’a ait toplu mezar bulundu. Kazılan mezarda 123 insanın kalıntısına rastlandı. Çalışmalar devam ederken Musul Valisi Necim el-Ciburi, cesetlerin büyük bir kısmının Baduş Cezaevi'ndeki mahkûmlara ait olabileceğini söyledi. Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası örgütlere seslendi Vali el-Ciburi, daha nice böyle mezarlar olduğunu, bu konuda yardım edilmesini talep etti. Öte yandan, terör örgütün, 2014’te ele geçirdiği Musul, Selahaddin, Anbar ve Diyale vilayetlerinde çok sayıda katliam yaptığı biliniyor.

 

 

 

 

 

Interpol tarafından aranan DEAŞ'lı Bolu'da yakalandı Interpol tarafından aranan DEAŞ'lı Bolu'da yakalandı 1700 kişinin öldürüldüğü Spyker Katliamı'nın faillerinden olan ve Interpol tarafından aranan DEAŞ’lı terörist Arkan Taha Ahmad Bolu'da yakalandı.
PKK ile DEAŞ'tan canlı bomba pazarlığı PKK ile DEAŞ'tan canlı bomba pazarlığı El-Hol ve Roj kamplarında tutulan 114 DEAŞ’lı aile ile PKK, iki ay pazarlık yaptı. Anlaşma sağlanan 27 DEAŞ’lıya bombalı saldırı eğitimi verildi