Filistinlilere ait ev ve işletmelerin terör devleti İsrail tarafından yıktırılmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyleyen Avrupa Birliği, barış umutlarının baltalandığını söyledi.

Kudüs'teki AB Ofisinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, İsrail'in Kudüs, El-Halil, Ramallah ve Nablus bölgelerinde 23 Kasım Salı günü Filistinlilere ait ev, ağıl ve henüz inşaat aşamasındaki yapıları yıktığı belirtildi. Bir günlük yıkımlar sebebiyle 15'i çocuk 22 Filistinlinin evsiz kaldığı bilgisinin paylaşıldığı açıklamada, Filistinlileri zorla evlerinden eden hukuksuz uygulamalar ile yıkımlara son verilmesi çağrısında bulunuldu.


Terör devleti İsrail'in Filistin'e yönelik işgal politikası devam ediyor

YÜZDE 21 ARTIŞ VAR
Filistinlilere ait ev ve işletmelere yönelik yıkım ile el koyma uygulamalarının 2021 yılının ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 21 artış gösterdiğinin aktarıldığı açıklamada, bunun sonucunda zorla evlerinden çıkarılan Filistinlilerin oranında da yüzde 28 artış görüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, Filistinlilere ait ev ve işletmelerin İsrail makamlarınca yıktırılmasının uluslararası hukuka aykırı olduğu ve barış umutlarını baltaladığı vurgusu yapıldı.

 

KUDÜS VE BATI ŞERİA'DA İŞGAL SÜRÜYORİşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri inşa eden İsrail, söz konusu bölgelerde ikamet eden Filistinlilere çeşitli zorluklar çıkarıyor. İsrail yönetimi, Batı Şeria'nın "C Bölgesi" ile Doğu Kudüs'te "imar izni" olmadığı gerekçesiyle Filistinlilere ait evleri zaman zaman zorla yıkıyor.

 

Filistinlilerin ise "imar izni" almak için bazen yıllarca beklemeleri gerekiyor.

Filistinli sivil toplum kuruluşu "Toprak Araştırmalar Merkezi"nin ekim ayı başında yayımladığı raporunda, İsrail'in, işgalin başladığı tarih olan 1967'den bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait 11 bin 900 evi yıktığı, 73 bin kişiyi ise yerinden ettiği belirtilmişti.

İsrail polisi Doğu Kudüs'te bir Filistinliyi öldürdü İsrail polisi Doğu Kudüs'te bir Filistinliyi öldürdü İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde "silahlı saldırıda bulunduğu" gerekçesiyle ateş açtığı bir Filistinli hayatını kaybetti.
Filistinli aile, Osmanlı askerinin emanetini 106 yıl sonra teslim etti Filistinli aile, Osmanlı askerinin emanetini 106 yıl sonra teslim etti Filistinli aile, 1915 yılında Osmanlı askerinin bez parçasına sararak bıraktığı içi para dolu emaneti Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Demirer’e teslim etti.