Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte başlayan ayçiçek yağı krizi İngiltere’yi de vurdu. İngiltere’deki bazı süpermarketler yağ satışlarına sınırlama getirdi. Yağlardaki fiyatlarda yüzde 10 artırıldı. Sosyal medyadan paylaşılan görüntülerde, müşterilerin iki adet yağ alma ile sınırlandırıldığı görüldü. 

AYÇİÇEK YAĞLARINA SINIRLAMA GETİRİLDİ 

İngiltere’nin ayçiçek yağı tedariği büyük oranda Ukrayna’dan sağlanıyordu. Savaşla birlikte yaşanan sıkıntılarla stoklarda azalma yaşanmaya başladı. Farklı ürünlere yönelimler var ancak buda yetersiz kaldı. Süper marketler ise buna önlem almak için ayçiçek yağı sataşlarında sınırlama getirdi. İngiltere'de perakende ticareti temsil eden örgüt British Retail Consortium, sınırlamaların geçici olduğunu belirterek, amacın "herkesin ürünlere ulaşabilmesi" olduğunu kaydetti.

ÜÇ YAĞDA UYGULANIYOR 

Gelen sınırlamalar hem market içi hem de online satışlarda uygulanıyor. Sınırlama içinde olan yağlar ise ayçiçek yağı, zeytinyağı ve konalı yağı dahil. 

FİYATLAR YÜZDE 10 ARTTI 

Market uzmanı Ged Futter, müşterilerin yemeklik yağ konusunda birçok alternatife sahip olduğunu vurguladı. Futter, sınırlamalar yoluyla şimdilik ertelenmiş olsa da, önümüzdeki aylarda raflarda ayçiçek yağı bulmanın zorlaşabileceği uyarısında da bulundu.

İngiltere basınından ‘Rus füzeleri Türkiye’den atılıyor’ algısı! İngiltere basınından ‘Rus füzeleri Türkiye’den atılıyor’ algısı! Rusya-Ukrayna savaşı başladığı günden itibaren yoğun bir diplomasi örneği sergileyen Ankara, barışın tesis edilmesi ve silahların susturulması için girişimleri sürdürüyor. Müzakerelere ev sahipliği yapan Türkiye, tarafsız tavrını sürdüremeye devam ederken İngiliz basını Türkiye üzerinden provokasyon girişimlerinde bulundu. Ukrayna’ya atılan Rus füzelerinin İstanbul’dan atıldığını izlenimi oluşturmak isteyen The Times gazetesi haberine İstanbul fotoğrafı koydu

İngiltere Başbakanı Johnson: Savaş 2023'e kadar devam edebilir İngiltere Başbakanı Johnson: Savaş 2023'e kadar devam edebilir İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna'daki savaşın 2023 sonuna kadar devam etme ihtimalinin gerçekçi olduğunu söyledi. . Johnson, T-72 tanklarından bazılarını Ukrayna'ya yardım etmesi için Polonya'ya göndermeyi düşündüklerini de vurguladı.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth 96'ncı yaşını kutluyor! Tahttaki 70'inci yılına özel bebek üretildi İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth 96'ncı yaşını kutluyor! Tahttaki 70'inci yılına özel bebek üretildi İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in 96'ncı yaş günü ve tahttaki 70’inci yılına özel oyuncak bebek üretildi. ABD'li oyuncak firması, Kraliçe'nin 96. yaş günü ve tahttaki 70'inci yılı dolayısıyla İngiliz Kraliçesinin oyuncak bebeğini bugün piyasaya sürdü.

Assosia adlı piyasa inceleme kuruluşunun verilerine göre, Ocak ayından bu yana bir litrelik ayçiçek yağının fiyatı ortalama yüzde 10 artarak 1,26 pound’a yükseldi.