İsviçre Sismoloji Servisi ve ETH Zürih'teki Sismoloji ve Jeodinamik Grubu üyeleri, kıta Avrupa’sının deprem risk haritasını yayımladı.

Avrupa kıtası için hafifletme önlemlerinin temelini oluşturacak ve toplulukları doğal afetlerin etkilerine karşı daha dayanıklı hale getirecek ilk deprem risk modelini oluşturan bilim insanları, afetlerin en çok tehdit ettiği şehirleri ve bölgeleri ortaya koydu.

Yayımlanan haritada, Türkiye, Yunanistan, Arnavutluk, İtalya ve Romanya'nın Avrupa'da en yüksek deprem tehlikesine sahip ülkeler olduğu görülürken, söz konusu ülkeleri Balkan ülkelerinin takip ettiği aktarıldı.

İSTANBUL VE İZMİR EN RİSKLİ İKİ ŞEHİR

 

Haritada en riskli bölgeler ise Türkiye'de İstanbul ve İzmir, İtalya'da Katanya ve Napoli, Romanya'da Bükreş ve Yunanistan'da Atina oldu.

 

Haritada, bu şehirleri, Zagreb (Hırvatistan), Tiran (Arnavutluk), Sofya (Bulgaristan), Lizbon (Portekiz), Brüksel (Belçika) ve Basel (İsviçre) gibi şehirler takip ediyor.

 

Yayımlanan haritanın raporunda, depremlerin, 20. yüzyılda Avrupa'da 200 binden fazla ölümün yanı sıra 250 milyar Euro'luk hasar oluşturduğunun altı çizildi.

 

Ege Denizi'nde 4,8 büyüklüğünde deprem Ege Denizi'nde 4,8 büyüklüğünde deprem AFAD'dan yapılan açıklamaya göre Ege Denizi'nde saat 04.52'de 4,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde 4,6 büyüklüğünde deprem oldu Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde 4,6 büyüklüğünde deprem oldu Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde büyüklüğü 4,6 olarak ölçülen bir deprem meydana geldi, AFAD'dan açıklama var...

Bilim dünyası Mars'ta 94 dakika süren depremi tartışıyor Bilim dünyası Mars'ta 94 dakika süren depremi tartışıyor NASA'nın InSight uzay aracının Mars sismometresi, bugüne kadarki en güçlü sismik olaylarından ikisini kaydetti. 4.2 büyüklüğünde ve 4.1 büyüklüğünde iki Mars depreminin ayrıntıları ortaya çıkarken, gezegenin karadan uzak tarafında kaydedilen ilk depremler olduğu ortaya çıktı. Üstelik şimdiye kadar ki en büyük Mars depreminden bile beş kat daha büyük.