İran Öğrenci Haber Ajansı’nın (ISNA) haberine göre, İranlı nükleer fizikçilerin öldürülmesinde İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad'a bilgi vermek ve casusluk faaliyetleri yapmaktan suçlanan Ahmed Rıza Celali’nin infazının 21 Mayıs'a kadar gerçekleşeceği kaydedildi.

2016 YILINDA İRAN’DA TUTUKLANDI 

İsveç’te bulunan Stockholm'daki Karolinska Enstitüsü'nde tıp doktoru ve öğretim görevlisi olan Celali, Nisan 2016'da İran'da tutuklanmıştı. İranlı nükleer fizikçilerin öldürülmesinde İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad'a bilgi vermek ve casusluk faaliyetleri yapmaktan idama mahkum edilen Celali’nin idam cezası 2017’de İran Yüksek Mahkemesi tarafından onaylanmıştı. 

BAŞKANLIĞA ÇAĞRILMIŞTI

2017 yılından bu yana ertelenen idam kararı İranlı eski yargı yetkilisi Hamid Nuri hakkında müebbet hapis talep edilmesinin ardından gelmesi dikkati çekti. İran'da 1988'deki toplu idam kararlarında rolü olduğu öne sürülen ve 2019'da İsveç'te tutuklanan eski savcı vekili Nuri hakkındaki iddiaların asılsız olduğunu savunan İran yönetimi, konuyla ilgili itirazlarını iletmek için 2 Mayıs'ta İsveç'in Tahran Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırmıştı.

ABD istihbaratından kritik iddia :‘İran ile PKK Türkiye’ye karşı iş birliği yapıyor’ ABD istihbaratından kritik iddia :‘İran ile PKK Türkiye’ye karşı iş birliği yapıyor’ ABD Savunma İstihbarat Ajansı (DIA), Pentagon Başmüfettişliğine, İran destekli milislerin Irak’ta Türkiye’ye karşı PKK terör örgütü ile iş birliği yaptığını ve zaman zaman Türkiye’nin kuzey Irak’taki üslerine saldırı düzenlediğini bildirdi.

Sosyal medya yalan kaynıyor! Bu görüntüler İran'dan... Sosyal medya yalan kaynıyor! Bu görüntüler İran'dan... FETÖ tetikçileri başta olmak üzere marjinaller, sığınmacı nefretini körüklemek ve Türkiye’yi âciz göstermek için sayısız paylaşıma imza attı. Afganların toplu hâlde sınırı geçtiği fotoğraf ve videolar tepki çekti. Görüntülerin geçen yıl İran'da çekildiği tespit edildi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İranlı mevkidaşı ile görüştü Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İranlı mevkidaşı ile görüştü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İranlı mevkidaşı Abdullahiyan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.