ABD'li asker İsrail Büyükelçiliği önünde kendini yaktı! Nefesi kesilene kadar 'Filistin'e özgürlük' dedi

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:

Dünya Haberleri  / Anadolu Ajansı

İsrail'in Washington Büyükelçiliğinin önünde Gazze eylemi gerçekleştirildi. ABD Hava Kuvvetlerinde görevli bir asker büyükelçiliğin önüne gelerek başından aşağı benzin döktü. Şahıs daha sonra herkesin gözü önünde kendisini ateşe verdi. Ağır yaralanan protestocunun hayatını kaybettiği açıklandı.

İsrail'in ABD'deki Washington Büyükelçiliği önünde Gazze'de yaşanan katliamlar için dikkat çeken bir eylem yapıldı. ABD Hava Kuvvetlerinde asker olduğu öğrenilen bir kişi büyükelçiliğin önünde başından aşağıya benzin dökerek kendini ateşe verdi. Şahsın kimliği de belli oldu, görüntüler ise sosyal medyada hızla yayıldı. 

ABD'li asker İsrail Büyükelçiliği önünde kendini yaktı! Nefesi kesilene kadar 'Filistin'e özgürlük' dedi - 1. Resim

"ARTIK SOYKIRIMA İŞTİRAK ETMEYECEĞİM"

Görüntüde, kamuflaj giyen Aaron Bushnell (25) isimli bir genç, kendisini ABD Hava Kuvvetlerinde aktif olarak çalışan asker olarak tanımlıyor ve "Artık soykırıma iştirak etmeyeceğim." diyor. İsrail'in Washington Büyükelçiliği'nin önüne yürüyen Bushnell, "Şimdi oldukça şiddetli bir protesto düzenleyeceğim ancak Filistinlilerin işgalcilerinin elinde yaşadıkları karşısında benim eylemim çok da büyük bir şey değil." şeklinde konuşuyor.

ABD'li asker İsrail Büyükelçiliği önünde kendini yaktı! Nefesi kesilene kadar 'Filistin'e özgürlük' dedi - 2. Resim

NEFESİ KESİLENE KADAR "FİLİSTİN'E ÖZGÜRLÜK" DEDİ

Büyükelçiliğin önüne gelen Bushnell, başından aşağı benzin döküyor ve kendini ateşe verdikten sonra, üst üste nefesi kesilene kadar "Filistin'e özgürlük" diye bağırıyor.

Büyükelçilik polisinin "Size yardımcı olabilir miyim?" dedikten sonra "Yere yat" şeklindeki sözleri duyulan görüntülerde, diğer polisin, "Silaha değil yangın söndürücüye ihtiyaç var." ifadesi dikkat çekiyor.

Washington İtfaiye ve Acil Sağlık Hizmeti yetkili, ihbarın Washington İtfaiye ekibine yerel saatle 13.00 civarında yapıldığı bildirilmişti.

İhbarda, İsrail'in Washington Büyükelçiliği binasının önünde, yetişkin bir erkeğin kendini ateşe verdiğinin kaydedildiğini aktaran yetkili, "Olay yerine ulaştığımızda, üniformalı gizli servis personeli tarafından yangının söndürüldüğünü gördük." açıklamasında bulunmuştu.

ABD'li asker İsrail Büyükelçiliği önünde kendini yaktı! Nefesi kesilene kadar 'Filistin'e özgürlük' dedi - 3. Resim

HAYATINI KAYBETTİ

Kendisini ateşe veren kişinin, bölge hastanesine kaldırıldığını ve ağır yaraları nedeniyle durumunun kritik olduğunu söyleyen yetkili, bu kişinin kimlik bilgileri ya da bağlantıları hakkında detay paylaşmamıştı. 

Metropolitan Polis Departmanı, yaptığı açıklamada, 25 yaşındaki Bushnell'in, kendisini yakmasının ardından hayatını kaybettiği duyurdu.

ABD'li asker İsrail Büyükelçiliği önünde kendini yaktı! Nefesi kesilene kadar 'Filistin'e özgürlük' dedi - 4. Resim

ABD HAVA KUVVETLERİNDEN AÇIKLAMA GELDİ

ABD Hava Kuvvetleri Sözcüsü Rose Riley, Bushnell'e ilişkin açıklama yaptı. Riley, "Bugünkü olayda yer alan kişinin, aktif görevdeki bir havacı olduğunu doğrulayabilirim." dedi. İsrail'in Washington Büyükelçiliği'nden bir sözcü de elçilikteki hiçbir çalışanın yara almadığını ve güvende olduğunu belirtti. Metropolitan Polis Departmanı, Gizli Servis ve ABD Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu (ATF) ile soruşturma yürüttüklerini bildirdi.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...