Eurovision’dan İsrail'e kötü haber! İkinci şarkı da reddedildi

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Eurovision’dan İsrail'e kötü haber! İkinci şarkı da reddedildi

Dünya Haberleri  / Anadolu Ajansı

Eurovision 2024'te İsrail’in yarışacağı ´October Rain´ adlı şarkı, 7 Ekim saldırılarına işaret ettiği gerekçesiyle reddedilmişti. İsrail'in yarışmaya sunduğu ikinci şarkı da aynı siyasi mesajları içerdiği için reddedildi. Öte yandan Avrupa'da binlerce şarkıcı ve müzisyen İsrail'in yarışmadan menedilmesi için çağrıda bulundu.

İsrail'in 2024 Eurovision Şarkı Yarışması'na katılacağı şarkı siyasi mesajlar içerdiği için reddedilmişti. Komisyona ikinci şarkıyı da sunan İsrail bir kez daha red cevabı aldı.

İsrail merkezli Ynet haber sitesinin Dışişleri Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı habere göre, Avrupa Yayın Birliği (EBU) İsrail’in yarışmaya katılmak için sunduğu ikinci şarkıyı da siyasi mesajlar içerdiği gerekçesiyle geri çevirdi.

Eurovision’dan İsrail'e kötü haber! Sunulan ikinci şarkı da reddedildi - 1. Resim

İSRAİL EUROVİSİON UMUDUNU YİTİRDİ

"Dance Forever" isimli ikinci şarkıda da 7 Ekim'deki saldıra atıf yapıldığı belirtildi. Haberde, İsrailli kaynakların yarışmaya devam etmek için EBU ile görüşmeleri sürdürdüğü ancak sonuç noktasında “karamsar” oldukları ifade edildi.

Öte yandan, İsrail Kültür ve Spor Bakanı Miki Zohar, EBU’ya ´October Rain´ adlı ilk şarkının onaylanması talebinde bulundu. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ise konuyla ilgili, "İsrail'in Eurovision'a katılması önemli ama akıllı olmak da önemli, sadece haklı olmak değil." diye konuştu.

Eurovision’dan İsrail'e kötü haber! Sunulan ikinci şarkı da reddedildi - 2. Resim

ŞARKIDA GİZLİ KOD OLDUĞU İDDİASI

Eden Golan'ın seslendireceği ´October Rain´ isimli parçada yer alan "Nefes alacak hava kalmadı", "Hepsi iyi çocuklardı, her biri" gibi ifadelerin 7 Ekim saldırılarında sığınaklarda saklanan insanlara işaret ettiği iddia edilmiş, şarkıda "çiçeklere" vurgu yapıldığı, bunun da savaşta ölenler için kullanılan bir kod olduğu öne sürülmüştü.

AVRUPA'DA İSRAİL EUROVİSİON'DAN MENEDİLSİN ÇAĞRISI

Öte yandan 2023 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Fransa'yı temsil eden Fas asıllı Kanadalı şarkıcı La Zarra, İsveç'te müzisyenlerden oluşan 1000 kişilik bir grup, İspanya'da Podemos Partisi, İrlanda ve İzlanda'da şarkıcı ve sanatçılar İsrail'in yarışmadan menedilmesi çağrısında bulundu.

 

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...