Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

İspanya'da skandal görüntüler! Çiftçiler Türk Bayrağı'nı yaktı

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı/Reuters
- Güncelleme:

Dünya Haberleri  / İhlas Haber Ajansı/Reuters

Avrupa'daki çiftçi eylemlerine bir yenisi daha eklendi. İspanya’da çiftçiler, Avrupa Birliği’nin (AB) tarım politikalarını protesto etmek amacıyla soka indi. Çiftçiler, birçok bölgede yolları kapattı. Eylem sırasında lastik yakan çiftçiler, lastiklerle birlikte bir Türk bayrağını da ateşe vermesi tepki çekti. Reuters'a konuşan bir çiftçi, "Bu tamamen haksız bir rekabet" dedi. "Eğer meyve yurt dışından geliyorsa aynı koşullar altında girmeli." ifadelerini kullandı.

Almanya, Fransa ve Belçika da dahil olmak üzere Avrupa'nın dört bir yanındaki çiftçiler, bazıları şiddete dönüşen protestolar düzenliyor. Avrupalı çiftçilerin protestolarına bir yenisi daha eklendi. İspanya’da çiftçiler, Avrupa Birliği’nin (AB) tarım politikalarını protesto etmek amacıyla sokağa indi. Traktörleri ile başta başkent Madrid olmak üzere Katalonya, Andalucia, Valencia, La Rioja, Kastilya-La Mancha ve Kastilya Leon bölgelerinde yolları kesen çiftçiler, Malaga Limanı’nı ve Valladolid'deki büyük bir toptancı pazarını abluka altına aldılar. Çiftçiler, traktörlerine "Bizim sonumuz sizin açlığınız olacak" yazılı pankart astı.

Çiftçiler, ürünleri için adil fiyat ve bürokrasinin azaltılmasını talep ederek, AB'nin Yeşil Anlaşma’yı gözden geçirmesi çağrısında bulundu. Çiftçiler, üretim maliyetlerindeki artış, sıkı çevre düzenlemeleri ve haksız rekabet arasında ezildiklerini belirterek, Yeşil Anlaşma’nın kendilerini verimli toprakları terk etmeye, böcek ilaçlarını ve gübreleri büyük ölçüde azaltmaya zorladığını ve et tüketimine bir saldırı olduğu açıkladı.

İspanya'da skandal görüntüler! Çiftçiler Türk Bayrağı'nı yaktı

SKANDAL GÖRÜNTÜLER! TÜRK BAYRAĞINI YAKTILAR

Öte yandan, Reuters'ın abonelerine servis ettiği görüntülerde, eyleme katılan çiftçilerin Türk bayrağını yakması kaydedildi.

Castellon'daki limanın kapısında Reuters'a konuşan 55 yaşındaki narenciye çiftçisi Felipe Domenech, "Bu tamamen haksız bir rekabet" dedi. "Eğer meyve yurt dışından geliyorsa aynı koşullar altında girmeli." ifadelerini kullandı.

İspanya'da skandal görüntüler! Çiftçiler Türk Bayrağı'nı yaktı

Protestoların ikinci gününde çiftçiler, traktörler ve yanan lastiklerle ana yolları kapatarak liman terminallerine erişimi engelledi. Valensiya'nın doğu bölgesindeki Castellon limanının ana girişini kapatırken polisler de eylemi yakından izledi.

İspanya'da skandal görüntüler! Çiftçiler Türk Bayrağı'nı yaktı

PROTESTOLAR 22 ŞUBAT'A KADAR DEVAM EDEBİLİR

Asaja Genç Çiftçiler Tarım Derneği’nin de aralarında bulunduğu bir çok çiftçi sendikası, perşembe gününden itibaren protestolarına başlayacaklarını ve 22 Şubat’a protestolarına devam edeceklerini duyurdu.

Asaja Genç Çiftçiler Tarım Derneği Başkan Yardımcısı Donanciano Dujo yaptığı açıklamada, "Şikayetlerimizi gerçekçi bir şekilde anlatmaya çalışıyoruz Kent ve bölge düzeyini aştıktan sonra protestoları ulusal düzeye taşıyacağız ve ardından Brüksel'e gideceğiz” dedi.

İspanya'da skandal görüntüler! Çiftçiler Türk Bayrağı'nı yaktı

AB, PESTİSİT KULLANIMINI AZALTMA PLANINDAN VAZGEÇTİ

AB ülkelerindeki çiftçiler, AB'nin Yeşil Anlaşması'nın içerdiği pestisit ve herbisit yasaklarına ve Brezilya ile Arjantin'den daha fazla sığır eti ithal edilmesini sağlayacak yeni bir anlaşmaya karşı çıkarken, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa genelindeki çiftçi protestolarının ardından tarım ilacı (pestisit) kullanımını azaltma planından vazgeçildiğini açıkladı.

Hayvan refahıyla ilgili katı kurallara bağlı olmadıkları için söz konusu ülkelerle rekabet etmenin son derece zor olduğunu belirten çiftçiler, çelişkili politikalar sonucu tarım endüstrisi, hem gıda üretimini artırmaya hem de tarımın çevre üzerindeki etkisini azaltmaya çalışıyor.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: İhlas Haber Ajansı/Reuters
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...