Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ilk kez böyle görüldü! Gözyaşlarını tutamadı

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Kuzey Kore, Nüfus, Kim Jongun, Haber

Dünya Haberleri  / Anadolu Ajansı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, ulusun devamlılığı ve ülkenin güçlenmesi için azalan nüfusa dikkat çekti. Doğum oranındaki düşüşün durdurulması için kadınlara daha fazla çocuk sahibi olmaları çağrısında bulunan Kim Jong-Un gözyaşlarına boğuldu.

Kuzey Kore lideri Pyongyang'daki Ulusal Anneler Toplantısında binlerce kadına hitap ettiği konuşmada ağlayarak "Doğum oranlarındaki düşüşü durdurmak, çocuğa iyi bakım ve eğitim sağlamak, annelerimizle çözmemiz gereken aile konularımızdır" dedi.

Kadınları daha fazla çocuk sahibi olmaya çağıran Kim, doğum oranındaki düşüşün durdurulmasının "kadınların görevi" olduğunu söylerken, toplantıya katılan bazı kadınların da ağladığı görüldü.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ilk kez böyle görüldü! Gözyaşlarını tutamadı

Diğer yandan, Kuzey Kore'deki sağlık sorunlarını ele alan "dprkhealth.org" internet sitesinin yetkilisi Ahn Kyung-su, ülkedeki pek çok ailenin birden fazla çocuk sahibi olmayı düşünmediğini kaydetti.

AİLELER HARCAMALARI KISMAK İÇİN ÇOCUK YAPMIYOR

Ahn, ailelerin çocuklarını büyütmek, okula göndermek ve iş bulmalarına yardımcı olmak için yüklü miktarda harcama yapmaları gerektiğinin farkında olduğunu belirtti.

Güney Kore'ye kaçan pek çok Kuzey Koreli ile röportajlar yapan Ahn, son 20 yılda, Pyongyang'a kaçak yollarla sokulan ve kadınların toplum içindeki yüksek sosyal statüsünü resmeden Güney Kore dizi ve filmlerinin, Kuzeyli kadınların çok çocuk sahibi olmamasındaki "muhtemel" etkisine dikkati çekti.

NÜFUS 50 YIL İÇİNDE 23,7 MİLYONA DÜŞEBİLİR

Bu arada, merkezi Güney Kore'nin başkenti Seul'de bulunan Hyundai Araştırma Enstitüsünün ağustosta yayımladığı raporda, Kuzey Kore'de 90'larda yüz binlerce kişinin ölümüne yol açtığı tahmin edilen kıtlığın, doğurganlık oranında ciddi düşüşe neden olduğu ifade edildi.

Kuzey Kore'de 2034'ten itibaren nüfusun azalmasının beklendiğine dikkat çekilen raporda, nüfusun 2070 yılına kadar 23,7 milyona düşeceği tahminine yer verildi.

Raporda, "Kuzey Kore'nin kaynaklarının yetersizliği ve teknolojik ilerlemedeki eksikliği göz önüne alındığında, yeterli iş gücü sağlanmaması halinde imalat sanayini canlandırma ve geliştirmede zorluklarla karşılaşabileceği" vurgulandı.

ÜÇ ÇOCUĞA DEVLET YARDIMI

Kuzey Kore devlet medyasında bu yıl çıkan haberler, Pyongyang'ın üç ya da daha fazla çocuğu olan ailelere ücretsiz konut temini, gıda, ilaç, ev eşyası ve çocuklar için eğitim desteği de dahil bir dizi yardımda bulunduğuna işaret ediyor.

Güney Kore İstatistik Kurumu, Kuzey Kore'nin güncel nüfusunun 25,7 milyon civarında olduğunun tahmin edildiğini açıklarken, Güneyli yetkililer, Kuzey'in doğurganlık oranının son 10 yılda durmadan düştüğünü değerlendiriyor.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Nur Köseoğlu 6 Aralık 2023 00:08

Biz Türkleri gönderelim sorun çözülsun