Netanyahu kana doymuyor! Yeni açıklama geldi, çekilme talebini reddetti

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:

Dünya Haberleri  / Anadolu Ajansı

Uluslararası Adalet Divanının ‘dur’ hükmüyle âdeta dalga geçen İsrail, bombardımanı yoğunlaştırdı. Gazze, Refah ve Batı Şeria’da katliam var. Soykırımda can kaybı 36 bine dayandı. Netanyahu ise Gazze'de ölüm yağdırma politikasından vazgeçmek istedi. Başbakanlıktan yapılan son açıklamada Gazze'den çekilme talebinin reddedildiği yer aldı. 

İşgal güçleri 7 Ekim'den bu yana topyekün abluka aldığı Gazze Şeridi'ne saldırılarını aralıksız olarak sürdürdü. İsrail ordusunun hedefi ise her zaman siviller oldu. Soykırımda can kaybı 36 bine dayanırken İsrail tüm dünyanın gözleri önünde yapılan onca uyarılara rağmen Gazze'deki katliamlarına bir yenisini daha ekledi ve Refah'ta evlerini kaybeden binlerce insanın kaldığı bir çadır bölgesini vurdu. İnsanlar uykularında yanarak can verdi, dünyadan tepkiler peş peşe geldi ama değişen bir şey olmadı. Tel Aviv yönetiminden gelen son açıklama bunu bir kez daha gözler önüne serdi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, 8 aydır süren savaşı sonlandırmayı ve Gazze'den çekilmeyi reddettiği belirtildi.

SAVAŞI SONLANDIRMAYI REDDETTİ

Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu'nun, Gazze'deki İsrailli esirlerin kurtarılması için müzakerelerde bulunan heyete defalarca geniş yetkiler verdiği ifade edildi.

Açıklamada, Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar'ın, savaşın sona ermesi ve Hamas'ın olduğu gibi kalması için İsrail ordusunun Gazze'den çekilmesini talep ettiği ancak Netanyahu'nun bunu reddettiği aktarıldı.

İsrail devlet televizyonu KAN'a göre ise Netanyahu, Savaş Kabinesi'nin "Hamas'la esir takası anlaşması ve Gazze'de savaşın devam etmesiyle" ilgili düzenlediği toplantı öncesinde, savaşın sona ermesine karşı olduğunu dile getirdi.

ESİR TAKASI AÇIKLAMALARI

İsrail 25 Mayıs'ta, Hamas'la esir takası ve ateşkes müzakerelerinin gelecek hafta yeniden başlayacağını duyurmuş ancak Hamas, arabuluculardan müzakerelerin gelecek hafta başlayacağına dair bir bilgi almadıklarını açıklamıştı.

Netanyahu, İsrail ve uluslararası kamuoyunda, siyasi nedenlerle Hamas ile esir takası anlaşması yapmamakla suçlanıyor.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...