Cenaze töreninde dikkat çeken an! Hamaney, Reisi'nin torunlarına sarıldı

Düzenleyen:
- Güncelleme:
Helikopter Kazası, Cenaze Töreni, Haber

Dünya Haberleri

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki 7 kişi için başkent Tahran’da cenaze namazı kıldırdı. Hamaney cenaze namazından sonra, Reisi'nin torunlarına sarıldı.

İran halkı, helikopter kazasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'ye veda ediyor. Reisi ve beraberindeki Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Doğu Azerbaycan Valisi Malik Rahmeti, Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim, Reisi’nin koruması Seyit Mehdi Musevi, pilotlar Tahir Mustafavi ve Muhsin Deryanuş ile teknik personel Behruz Gadimi için dün başlayan cenaze töreni bugün Tahran'da devam ediyor.

Reisi'nin cenaze töreninde dikkat çeken an! Hamaney, torunlarına sarıldı - 1. Resim

Reisi ve diğer 7 kişinin naaşları, Tahran Üniversitesine getirildi. Cenaze namazını üniversite yerleşkesinde İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney kıldırdı. Güvenlik gerekçesiyle sınırlı sayıda kişinin alındığı cenaze namazına Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye de katıldı. Binlerce kişi, cenaze töreni için üniversitenin bulunduğu İnkılap Caddesi ve etrafındaki yollarda toplandı.

Reisi'nin cenaze töreninde dikkat çeken an! Hamaney, torunlarına sarıldı - 2. Resim

Yoğun katılım nedeniyle bölgede izdiham yaşandı. Halk, yapılan anonsun ardından ağıtlar yakarak törenin gerçekleştirileceği Azadi Meydanı’na doğru yürüdü. Kılınan namazın ardından Azadi Meydanı’nda tören gerçekleştirildi. Tahran'daki programın tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Reisi’nin cenazesi Meşhed kentine götürülecek. Dışişleri Bakanı Hüseyin Abdullahiyan’ın cenazesi ise Tahran’da toprağa verilecek.

CENAZE NAMAZINI HAMANEY KILDIRDI, DİKKAT ÇEKEN KARE

İran Dini Lideri Hamaney, Reisi ve helikopter kazasında hayatını kaybeden heyetinin cenaze namazını kıldırdı. Namaz sonrası kalabalığın arasından Reisi'nin torunlarıyla bir araya gelen Hamaney, küçük çocuklara sarılarak teselli etti. Hamaney'in sarıldığı çocukların Reisi'nin torunların olduğu öğrenildi.

İRAN'I YASA BOĞAN HELİKOPTER KAZASI

Geçtiğimiz pazar günü Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Azerbaycan-İran sınırında gerçekleştirilen görüşmenin ardından Reisi ve beraberindeki heyeti taşıyan helikopter, dönüş yolunda İran’ın Doğu Azerbaycan eyaletine bağlı Berazin ile Erdeşiri köyleri arasındaki Dizmar ormanında sert iniş yapmıştı. Gece boyu devam eden enkaz bulma çalışmalarında sabaha karşı Türkiye’ye ait Akıncı İHA’nın belirlediği konuma yönelen İranlı yetkililer, helikoptere ait enkaz ile Reisi ve beraberindeki heyetin cenazelerine ulaşmıştı.

Reisi'nin cenaze töreninde dikkat çeken an! Hamaney, torunlarına sarıldı - 3. Resim

5 GÜN ULUSAL YAS İLAN EDİLMİŞTİ

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, yayımladığı taziye mesajında İran halkına başsağlığı dileyerek, ülkede 5 gün ulusal yas ilan etmişti. Hamaney, Anayasa'nın 131. maddesi uyarınca Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir’e 50 gün süreyle Cumhurbaşkanlığı yetkisinin verildiğini aktarmıştı.

Reisi'nin cenaze töreninde dikkat çeken an! Hamaney, torunlarına sarıldı - 4. Resim

Düzenleyen:  - Dünya
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...