50 ilde müfettişler sahada! 17 milyar liralık sahte fatura incelemesi

Düzenleyen:
- Güncelleme:
50 ilde müfettişler sahada! 17 milyar liralık sahte fatura incelemesi

Ekonomi Haberleri

Ekonomi yönetimi vergi kaçakçılığı ve sahte faturanın önüne geçmek için düğmeye bastı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in talimatıyla 50 ilde sahaya inen müfettişler, 17 milyar liralık sahte fatura incelemesi başlattı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi kayıplarının önüne geçmek için çalışmalarına hız verdi. Bu kapsamda düğmeye basılırken, 50 ilde müfettişler sahaya indi. Müfettişler 17 milyar liralık sahte fatura için inceleme başlattı. 

AĞIR CEZALAR KESİLECEK

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in talimatıyla, sahaya inen müfettişler, 5 bin 100 mükellefi sahte fatura şüphesiyle incelemeye aldı. İncelemelerde bilerek sahte fatura kullanımına yönelik değerlendirmeler artacak ve tespit edilmesi durumunda ağır cezalar uygulanacak. 

VERGİ KAÇAKLIĞINA YENİ YOL HARİTASI

Organize vergi kaçakçılığı ile mücadelede de yeni yol haritası belirlendi. Çalışan kurumlar arasında eşgüdüm artırılırken, güçlendirilmiş inceleme süreci başlatıldı. Verginin yanı sıra kara para aklama incelemeri de yapılacak.

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığına (MASAK) ve diğer paydaşlar bir araya gelecek ve ortak yaklaşım geliştirecek.

Ortak yaklaşım geliştirilirken Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve diğer ülkelerden önlemler değerlendirilecek. Bu çerçevede teknik takip, arama ve el koyma gibi koruma tedbirlerine sürecin en başından itibaren başvurulacak.

SAHTE FATURA NEDİR?

Gerçek bir işlem veya durum olmadığı halde bunlar varmış gibi düzenlenen belgelere deniyor.

Mükellefler hiç vergi ödememek, vergi iadesinden faydalanmak veya daha az vergi ödemek ya da kolay yoldan işletme dışına para çıkarmak gibi amaçlarla bu işlemleri uyguluyor.

Bu işlemler mevzuatta kaçakçılık suçu anlamına geliyor.

SAHTE FATURA NASIL TESPİT EDİLİYOR?

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı Risk Analiz Merkezi'nde sahte belge kullanmaya meyilli mükellefler tespit ediliyor.

Faaliyet gösterilen sektör içerisindeki karlılık oranlarından hareket edilerek, emsallerine göre vergi beyanı düşük olan ya da yıllar itibarıyla yapılan kıyaslamalar sonucunda vergiye uyum düzeyi düşük olduğu değerlendirilen mükelleflere yönelik incelemeler yürütülüyor.

Bu çerçevede yapılan son çalışmalarda yaklaşık 17 milyar liralık sahte fatura tespit edildi. İlerleyen zamanlarda bu sayısının artabileceği belirtildi.

Düzenleyen:  - Ekonomi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Kanuni 15 Mayıs 2024 11:56

Seyyanen zam verilen maliye devlet memuru toplamda kaç kişi ?

Sonraki Haber Yükleniyor...