Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), makro ihtiyati tedbirler kapsamında kredi kartlarında taksitlendirme sürelerini kuyum, mobilya ve elektrikli eşya alımlarında üçer ay düşürürken, taşıt alımlarında kredi vade sınırlarını nihai fatura değerlerine göre on ikişer ay indirdi. BDDK'dan yapılan açıklamaya göre, kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinin, basılı ve külçe hâlinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda 6 aydan 3 aya, mobilya ve elektrikli eşya alımlarında 12 aydan 9 aya indirilmesine karar verildi. Öte yandan televizyon alımlarındaki 3.500 TL sınırının 5 bin lira olarak belirlenerek, fiyatı 5 bin liraya kadar olan televizyon alımlarında kredi taksit sınırının 9 ay olarak belirlenmesi, fiyatı 5 bin lira ve üzerinde olan televizyon alımlarında 4 ay olarak uygulanmasına devam edilmesi kararı alındı.

TAŞITTA KREDİ VADESİ KISALDI
BDDK, taşıt alımlarında kredi vadelerinde indirime gitti. Buna göre, nihai fatura değeri 120 bin lira ve altında olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade 60 aydan 48 aya düşürüldü. Nihai fatura değeri 120 bin liranın üzerinde olup 300 bin liranın üzerinde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade sınırı 48 aydan 36 aya indirildi. Nihai fatura değeri 300 bin liranın üzerinde olup 750 bin liranın üzerinde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade 36 aydan 24 aya çekildi. Nihai fatura değeri 750 bin liranın üzerinde olup 1 milyon 500 bin liranın üzerinde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade 24 aydan 12 aya indirildi.

KREDİNİN TAŞIT DEĞERİNE ORANI DEĞİŞTİ
BDDK, taşıt teminatlı krediler hariç, tüketicilere binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranında da düzenleme yaptı. Buna göre, nihai fatura değeri 120 bin lira ve altında olan taşıtlar için söz konusu oran değişmezken nihai fatura değeri 120 bin liranın üzerinde olup 300 bin liranın üzerinde olmayan taşıtlar için oranın yüzde 50’yi aşamaması, nihai fatura değeri 300 bin liranın üzerinde olup 750 bin liranın üzerinde olmayan taşıtlar için oranın yüzde 30’un aşamaması kararı alındı. Nihai fatura değeri 750 bin liranın üzerinde olup 1,5 milyon liranın üzerinde olmayan taşıtlar için ilgili oranın yüzde 20'yi aşamamasına ve nihai fatura değeri 1,5 milyon liranın üzerinde olan taşıtlar için oranın yüzde sıfır olarak belirlenmesine karar verildi.

BDDK, 35 tasarruf finansman şirketinin intibak başvurusunda bulunduğunu duyurdu BDDK, 35 tasarruf finansman şirketinin intibak başvurusunda bulunduğunu duyurdu Söz konusu şirketlerden 23'ü tek başına, 12'si ise 5 şirket çatısı altında birleşmek üzere intibak başvurusunu gerçekleştirdi.

BDDK bazı pandemi desteklerini 3 ay daha uzattı BDDK bazı pandemi desteklerini 3 ay daha uzattı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 30 Haziran'da süresi dolacak olan bazı destekleri Eylül aynının sonuna kadar uzattı.