KDK’de alınan karara göre, uzaktan satış yapan firmaların vatandaşlara zorunlu alışveriş poşeti sattığını aynı zamanda ürünler kasa veya alışveriş sepeti ile teslim edilebilecekken zorunlu poşet satışı ile hem çevreye hem de tüketiciye zarar verildiğini savundu.

ÖNERİYİ SUNDULAR

Sanal alışveriş sitelerinde poşetsiz teslimat seçeneği olmadığını, siparişlerinde poşet istemediğini açıkça belirtmesine rağmen dikkate alınmadığını, başvurusuna "yasanın uygulandığı" yönünde cevap verildiğini belirten başvurucu, uzaktan satışlarda zorunlu poşet satışının önüne geçilmesini ve poşet/çanta tercihine ek olarak "poşetsiz ve ücretsiz aparat ile teslimat" seçeneği sunulmasının zorunlu hale getirilmesini talep etti.

HATIRLATMADA BULUNDU

Bunun üzerine KDK, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının bilgisine başvurdu. Bakanlık tarafından gönderilen cevap yazısında bu yıl için plastik poşet ücretini ve güncellenen hususları içeren usul ve esasların 22 Aralık 2020'de yayımlandığı hatırlatıldı.

YASA OLARAK BULUNUYOR

Bu kapsamda uzaktan satışlarda uyulması gereken hususların belirlendiği aktarılan yazıda, "Genel Esaslar başlıklı 5'inci maddenin 6'ncı fıkrasına göre, plastik poşetle gönderimi sağlanan uzaktan satışlarda alternatif taşıma ekipmanı kullanım seçeneği tüketiciye sunulur. Tüketici tarafından plastik poşet seçeneği tercih edilmesi halinde poşetlerin satışı zorunludur." ifadeleri kullanıldı.

CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK

Bakanlık tarafından bu yıl 2 bin 822 denetim gerçekleştirildiği bildirilen yazıda, Çevre Kanunu'na aykırı poşet verildiğinin tespit edilmesi üzerine 27 ceza ile 719 bin 494 lira 52 kuruş idari yaptırım uygulandığı bilgisi paylaşıldı.

“UYGULAMADA YASAL MEVZUATA UYMAYAN SATIŞ NOKTALARI BULUNMAKTA”

Başvuruyu değerlendiren KDK, başvuru hususunda yasal düzenlemelerde herhangi bir açıklık bulunmadığını ancak uygulamada yasal mevzuata uymayan satış noktalarının bulunduğunu tespit etti. KDK, Çevre Kanunu ve plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin yasal mevzuat kapsamında yapılan denetimlerin sıklaştırılması ve mevzuata aykırı iş ve işlem yapanların tespit edilerek gerekli cezai işlemlerin uygulanması için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na tavsiye kararı verilmesini kararlaştırdı.

Poşet yutan leylek tekrar hayata döndürüldü Poşet yutan leylek tekrar hayata döndürüldü Hatay'da poşet yutan leylek bir vatandaş tarafından fark edilerek veterinere götürüldü. Veterinere götürülen leylek kurtarıldı.

3 günlük kız bebeği poşete koyup yol kenarına attılar 3 günlük kız bebeği poşete koyup yol kenarına attılar Bursa'da poşete koyup yol kenarına attılan 3 günlük bebek, çiftçiler tarafından bulundu.

Bir poşet kurban bir dünya mutluluk Bir poşet kurban bir dünya mutluluk Türkleri çok seviyorlar. Bayrağımız onlar için çok şey ifade ediyor. Türk, yardım, dostluk, kardeşlik demek. Bunu en çok Kurban Bayramı’nda hissediyorlar.