Ticaret Bakanı Mehmet Muş, kasım ayı dış ticaret rakamlarını basın toplantısıyla açıkladı.

Bakan Muş'un, açıklamalarının satır başları şöyle;

İhracatımız kasımda, geçtiğimiz yılın kasım ayına göre yüzde 33,4’lük artışla 21,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu değer, en yüksek aylık ihracatımız.

Yıllıklandırılmış bazda ihracatımız 221 milyar dolar, ocak-kasım döneminde 203,1 milyar dolar oldu. Bununla pandemi öncesi son yıl olan 2019 verilerinin çok üzerine çıkıldı.

DIŞ TİCARET AÇIĞI 39,2 MİLYAR DOLARA GERİLEDİ

Dış ticaret açığımız Ocak-Kasım döneminde geçtiğimiz yıla göre yüzde 13,6 azalışla 39,2 milyar dolara gerilemiştir.

Kasımda ihracatın ithalatı karşılama oranı geçen yılın aynı ayına göre 4 puan artışla yüzde 80'e ulaşmış, enerji hariç bakıldığında yüzde 101,2 olarak kaydedilmiştir. 

Rakamlar, ihracatımızdaki artışın geçici değil kalıcı olduğunu göstermektedir. Bakanlık olarak katma değerli ürün ihracatımızı yükseltmek ve kalıcı hale getirmek için yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Amacımız sürdürülebilir ve kapsayıcı bir ihracat iklimi oluşturmaktır. 

Döviz kurlarında son günlerde yaşanan dalgalanmanın vatandaşlarımıza minimum düzeyde yansıması için azami çaba sarf ediyoruz. Çalışanlarımızı asla enflasyona ezdirmiyeceğiz. Türkiye, dünya ticaretinde güçlü bir tedarikçi güvenli bir limandır. Piyasalarda meydana gelen bu geçici dalgalanmaları da bertaraf edeceğiz.

  TİM Başkanı İsmail Gülle: İhracat, ithalatı geçecek TİM Başkanı İsmail Gülle: İhracat, ithalatı geçecek Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, bugün açıklanacak kasım ayı ihracat rakamlarının yeni bir cumhuriyet tarihi rekoru olacağını müjdeledi.

Büyüme, üretim ve ihracattan taviz yok Büyüme, üretim ve ihracattan taviz yok Faiz kararının ardından ekonomide yeni dengeler oluşacak. İş dünyası; yükselen büyüme ve ihracat, gerileyen cari açığa dikkat çekerek, Türkiye’nin “tam bağımsız ekonomi” olma yolunda hızla ilerleyeceğini vurguluyor. Faizin üretim için yük olduğunu söyleyen TİM Başkanı İsmail Gülle “İhracat bu yolda çok anlamlı. İstihdam ederek, üreterek bu ülkeye döviz kazandırıyoruz. Bu gayretimiz, bir puanlık faiz karşısında etkilenmemeli” dedi.

Türkiye'den 3 kıtaya otobüs ihracatı Türkiye'den 3 kıtaya otobüs ihracatı Türkiye’den ihraç edilen her 4 otobüsten 3’ünü üreten Mercedes-Benz Türk, dünyanın dört bir yanına otobüs ihraç ederek bu alandaki başarısını sürdürüyor. Ekim ayında en fazla ihracat yapılan 3 ülke Fransa, İtalya ve Avusturya oldu.