Bakan Şimşek'ten büyüme rakamlarına ilk yorum: Kişi başına milli gelir 2 bin 450 dolar arttı

Düzenleyen:
- Güncelleme:
Bakan Şimşek'ten büyüme rakamlarına ilk yorum: Kişi başına milli gelir 2 bin 450 dolar arttı

Ekonomi Haberleri

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye ekonomisinin 2023 yılında yüzde 4,5 büyümesine ilişkin açıklama yaptı. Bakan Şimşek açıklamasında, "Kişi başına milli gelir bir önceki yıla göre 2 bin 450 dolar artarak 13 bin 110 dolara yükseldi" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, 2023 yılı büyüme rakamlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Şimşek'in değerlendirmelerinden öne çıkanlar şöyle:

Bugün açıklanan GSYH verilerine göre, ekonomimiz 2023 yılı son çeyreğinde yıllık yüzde 4 büyüdü. Böylece büyüme 2023 yılında Orta Vadeli Program'ın üzerinde yüzde 4,5 gerçekleşirken, milli gelirimiz 1,1 trilyon doları aştı. Kişi başına milli gelir ise bir önceki yıla göre 2 bin 450 dolar artarak 13 bin 110 dolara yükseldi.

Programımız doğrultusunda büyümede yılın üçüncü çeyreğinde başlayan dengelenme, son çeyrekte de devam etti. Yılın ilk yarısında 8,8 puan olan iç talebin büyümeye katkısı, yılın ikinci yarısında 6,6 puana geriledi. Net dış talebin negatif katkısı ise 4,9 puandan 1,6 puana düştü.

YATIRIM VE İHRACAT HEDEFİ

2023 yılında büyümenin yaklaşık üçte biri üretken kapasitemizi artıran makine ve teçhizat yatırımlarından geldi. Güçlü şekilde desteklediğimiz yatırım ve ihracat ile daha nitelikli büyümeye doğru yol alıyoruz.

Göstergeler ekonomideki dengelenmenin ve cari açıktaki iyileşmenin devam ettiğine işaret ediyor. 2024 yılında net dış talebin büyümeye pozitif katkı verdiği ılımlı bir dengeli bir büyüme bekliyoruz.

Uyguladığımız politikalarla iyileşen büyüme kompozisyonu, dezenflasyon sürecine önemli katkıda bulunacaktır. Kalıcı refah artışı için fiyat istikrarını sağlamanın yanı sıra yüksek katma değerli üretime ve verimlilik artışına odaklanan yapısal reformlara devam edeceğiz.

Düzenleyen:  - Ekonomi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
osmanlı kartalı29 Şubat 2024 11:41

kradenizde sızan petrole ne olddu neden haber yok sayın hükümet

Sonraki Haber Yükleniyor...