BUYSAD Başkanı Dönmez ‘Etsiz menülere hazır olun" diyerek uyardı! Fahiş fiyatlar mercek altına alınmalı

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Ayşegül Yağız
BUYSAD Başkanı Dönmez ‘Etsiz menülere hazır olun" diyerek uyardı! Fahiş fiyatlar mercek altına alınmalı
Kırmızı Et, Fahiş Fiyat

Kırmızı ve beyaz et fiyatlarının yaşanan fahiş fiyat artışlarına karşı uyarıda bulunan Bursa Yemek Sanayicileri Derneği başkanı uyardı. Kötü gidişe karşı gerekli önlemler alınmazsa sektörün menülerden eti çıkarmak zorunda kalacağı belirtildi. 

Kırmızı ve beyaz etteki fahiş artışlar vatandaşları zor durumda bırakırken endüstriyel yemek sanayicilerini de zor durumda bırakmaya başladı. Sektör kontrolsüz artışların mercek altına alınması gerektiğinin altını çizdi. 

Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD) Başkanı Coşkun Dönmez, kırmızı ve beyaz etin maliyetlerine etkisinin yüzde 40 olduğunu belirterek, “Artık müşterilerimize et nedeniyle sürekli artan maliyetlerimizi anlatamıyoruz. Bir süredir uyguladığımız eskalasyon sitemi de soruna çözüm bulmaya yetmemeye başladı. Kırmızı ve beyaz etteki kontrolsüz artışın devam etmesi halinde maalesef menülerimizden eti çıkartmak zorunda kalacağız” dedi.

“BEYAZ ET FİYATLARININ ARTMASININ NEDENİNİ KİMSE BİLMİYOR”

Coşkun Dönmez, her yıl Kurban Bayramı öncesinde kırmızı et fiyatının yükseldiğini ancak bu yıl beyaz ette de enflasyonun çok üzerinde nedensiz artış olduğunu ve bu durumun endüstriyel yemek sektörünü büyük bir açmaza soktuğunu söyledi. Başkan Dönmez, “Artık dayanamıyoruz. Yeni kurulan hükümetten piyasadaki spekülatif artışlara çözüm bulmasını istiyoruz. Kırmızı ette artışın nedeni arz yetersizliğidir. Çünkü üreticiler Kurban Bayramı öncesinde fiyatların daha da artacağı varsayımı ile hayvanlarını kesime göndermiyor. Şap hastalığı da bu işin tuzu biberi oldu. Ama beyaz et fiyatlarının artmasını nedeninin, kimse açıklayamıyor. Çünkü beyaz ette maliyet artışı yılbaşından bugüne sadece yüzde 17 olduğu halde fiyatları yüzde 100 arttı.” diye konuştu.

BUYSAD Başkanı Dönmez ‘Etsiz menülere hazır olun" diyerek uyardı! Fahiş fiyatlar mercek altına alınmalı

FİYATLARIN KONSOLİDESİ İÇİN İTHALAT ŞART

Coşkun Dönmez kırmızı et fiyatlarının arz düşüklüğünden kaynaklandığını vurgulayıp acil olarak ithalat yapılarak bu arzın sağlanmasını da istedi. Hayvan yetiştiricilerin, fiyatların daha da artacağı beklentisi ile pazara hayvanlarını getirmediklerini vurgulayan Başkan Dönmez şunları söyledi: “Yeni kurulan kabineden beklentimiz bu soruna acil çözüm bulmasıdır. Kısa vadede fiyatların konsolide edilmesi için ithalat şart oldu. Yapılacak ithalattan sonra etlerin dağıtımında önceliğin endüstriyel yemek sektörüne verilmesini bekliyoruz. Bu konuda sektör dernekleri ile görüşülerek talepler belirlenmeli ve buna göre bir dağıtım ağı kurulmalıdır. İthalat yapılırsa yerli üreticilerin de hayvanlarını pazara getirmelerini umuyoruz. Bu sayede en azından artış kontrol altına alınabilir.

“REKABET KURUMU ET SEKTÖRÜNÜ MERCEK ALTINA ALMALI”

Bunun yanı sıra beyaz et sektörüne karşı da yaptırımlar getirilmesini bekliyoruz. Kırmız etteki arz eksikliğinden kaynaklanan fiyat artışını kopyalayıp fiyatlarını aynı oranda artırmalarına mutlaka önlem alınmalı. Rekabet Kurumu bu sektörü mercek altına almalı.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...