Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Bakan Kirişci'den soğan ve et açıklaması: Fiyatlar geriliyor

Düzenleyen: /
- Güncelleme:
Bakan Kirişci, Kırmızı Et, Soğan, Patates, Haber

Ekonomi Haberleri

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, kırmızı et, soğan ve patates fiyatlarıyla ilgili açıklama yaptı. Patates ve soğan fiyatlarını kontrol altına almak için eylülde yeni pir planı devreye sokacaklarını söyleyen Kirişci, et fiyatlarının gerilediğini belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, başta fiyatları çok yüksek seyreden patates ve soğan olmak üzere birçok tarım ve hayvancılık ürününe ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

NTV'de canlı yayında açıklamalarda bulunan Kirişci, patates ve soğan için eylül ayına devreye sokacakları yeni uygulamanın da detaylarını paylaştı. İşte Kirişci'nin açıklamalarından satır başları:

HUBUBAT ÜRETİMİNDE ARTIŞ BEKLENTİSİ

"Hububatta geçen yıla göre yüzde 8'lik artış beklentimiz var. Türkiye genelinde 53 milyon küçükbaş hayvanımız var diyoruz orada telef olan 70 bin. Hayvansal üretimde telef olma oldukça düşük. Bitkisel üretimde bir problem yok. İlk baharda ekilecek ürünlerle ilgili destekler yaklaşık 13 milyar liralık destek zamandan önce verilmiş oldu.

TARIMSAL DESTEK MİKTARINI AÇIKLADI

Biz yeni bir uygulama başlattık mazot ve gübre desteğini karta yüklemiştik. 11 ilimize nakdi olarak ödedik. Yem desteği verdik. Tarımsal destekler 57.6 milyar liraya gelmiş oldu. Bu desteklerin 32 milyardan fazlasını üreticilere vermiş olduk bu yüzde 56’ya tekabül ediyor.

"SOĞAN ARZIYLA İLGİLİ PROBLEM YOK"

Türkiye’nin soğan arzı ile ilgili problemi yok. 100 kg ihtiyaç varsa 115 kg soğan üreten bir ülkeyiz. 15 kg fazlalık bizim bu süreçle ilgili yeterlidir. Adana halini soracak olursanız soğan fiyatlarının 11-12 liralara geldiğini duyabiliriz. Deprem başladığında konteyner 37 bin lira 40 bin liraydı, şu anda 120 bin lira. Patates içinde üretim fazlamız var. Buradan ilerisi artık Ticaret Bakanlığı’mızı ilgilendirdiği için Bakanlık olarak görev alanımızın dışına çıkmış oluyor.

MALİYETE İŞARET ETTİ

Aradaki spekülatif davranışlar veya lojistik maliyetlerle ilgili. Nasıl bir ülke kendine yeterli olması gerekiyorsa kentin de kendine yeterli olması lazım. Lojistik maliyet, ürün tazeliğinin sağlanması konusunda artı getiriyor. Lojistik maliyeti düştüğü için çevresel olumlu etkileri var. Burada üreticinin kazandığını söyleyebiliriz.

Bu ürünleri yapan Ankara, Amasya, Çorum, Adana ve Konya bu şehirlerin dışında bunlara uzak olan şehirleri düşünün. Bu şehirlere ulaştırılması gerekiyor.

PLANLI TARIM DEVREYE ALINIYOR

Soğan patates vatandaşın mutfağını ilgilendiren ürünler olduğu için eylül ayında planlı tarımı hayata geçireceğiz. Gazi Meclis’imiz yasayı kabul etti bunu uygulayacağız. Bu yıl soğandan para kazandım gelecek yıl soğana yüklendim zarar ettim cümlelerini duymamamız gerekiyor. Bu devrim niteliğinde bir kanun oldu.

ET FİYATLARINDA TEDBİRLERİ AÇIKLADI

Et fiyatları şu anda geriliyor. Biz PERDER üyesi olan marketlerde bunlara biz fiyat garantili olarak ürün verdik. İstanbul’da başladık, İstanbul ülke nüfusunun 5’te 1’i orada başarılı olduğunu gördüğümüzde Ankara’ya geldik, Ankara’da uyguluyoruz. Biz kıymayı 190 liradan, kuşbaşını 210 liradan satmaları karşılığında ürün veriyoruz.
İhtiyaç olursa bizim marketçilik yapma gibi bir niyetimiz yok. Et ve Süt Kurumu’nun durması gereken yer regülasyondur. Önce üretici koruyacak, tüketici ile ilgili mağduriyet varsa tüketiciyi de koruyacak."

Düzenleyen:  - Ekonomi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.