Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Cevdet Yılmaz’dan büyüme ve refah vurgulu enflasyon mesajı: Güçlü bir şekilde yola devam

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Cevdet Yılmaz’dan büyüme ve refah vurgulu enflasyon mesajı: Güçlü bir şekilde yola devam
Enflasyon, Cevdet Yılmaz, TÜFE, Haber

Ekonomi Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarıyla ilgili açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, büyüme ve refah vurgusu yaptı. Yılmaz, “Enflasyonda gelecek yıl ortasından itibaren yıllık bazda belirgin düşüş, 2026 yılında ise tek haneyi hedefliyoruz” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon Kasım ayında beklentilerin altında gerçekleşirken, TÜFE aylık bazda yüzde 3,28 artarken yıllık bazda yüzde 61,98 oldu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan enflasyon rakamlarına ilk yorum geldi.

Yılmaz, TÜFE’deki değişim 2023 Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 3,28, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61,98 olarak gerçekleştiğini belirtti. Yılmaz, “Kasım ayı enflasyon gerçekleşmesi Orta Vadeli Program’da öngördüğümüz yıl sonu hedefimizle uyumludur.” diye söyledi.

“2026 YILINDA İSE TEK HANEYİ HEDEFLİYORUZ”

Yılmaz paylaşımında şu ifadeleri kullandı:
“Enflasyonla mücadelede uyguladığımız para ve maliye politikaları sayesinde aylık bazda enflasyondaki düşüşün Temmuz ayından bu yana devam ettiğini görüyoruz. Enflasyondaki düşüş çekirdek göstergelerde ise çok daha belirgindir. Çekirdek enflasyonun takibinde kullanılan C endeksinde Temmuz ayındaki artış yüzde 9,6’dan Kasım ayında yüzde 1,96’ya gerilemiştir. Yıllık çekirdek enflasyon kasım ayında 69,89 ile yatay bir şekilde seyretmiştir. Enflasyonla mücadelenin karalılıkla devam etmesiyle birlikte açıklanan kasım ayı enflasyon gerçekleşmesi Orta Vadeli Program’da öngördüğümüz yıl sonu hedefimizle uyumludur. Enflasyonda gelecek yıl ortasından itibaren yıllık bazda belirgin düşüş, 2026 yılında ise tek haneyi hedefliyoruz. Enflasyonun düştüğü ortamda ise istikrar içinde, büyüme ve kalıcı sosyal refah konusunda güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz.”

https://twitter.com/_cevdetyilmaz/status/1731673042412097581

Düzenleyen:  - Ekonomi
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.