Hükümetten torba dolusu müjde! Erken emeklilik, ek gösterge, taşerona kadro, ev hanımı ve gençlere yeni düzenleme geliyor

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Baki Sancak / Kaynak: Türkiye Gazetesi, Sabah
Hükümetten torba dolusu müjde! Erken emeklilik, ek gösterge, taşerona kadro, ev hanımı ve gençlere yeni düzenleme geliyor
Emekli, Memur, Taşeron, Torba Yasa

Emekli, memur, işçi, ev hanımı ve gençlerin merakla beklediği düzenlemeler 2. torba yasa ile meclise geliyor. Yeni yasa ile emeklilik zammı, SSK ile Bağ-Kur prim eşitlenmesi ve ev kadınlarına erken emeklilik, ve gençlere evlilik kredisi torba yasada olacak. İşte ayrıntılar...

Milyonlarca vatandaş çalışma hayatında yapılacak yeni düzenlemeleri merakla bekliyor. 5 bin TL'lik ikramiyelerin hesaplara aktarılmasının ardından hükümet, emeklilik sisteminde köklü değişikliklere imza atıyor. Erken emeklilik, emekli maaşlarına zam, gençlere yapılacak destek düzenlemesi başta olmak üzere birçok önemli konu 2. torba yasa ie meclise geliyor. İşte milyonların beklediği torba yasanın detayları...

EMEKLİ MAAŞINA ZAM İÇİN İKİLİ FORMÜL

Emekliye 5 bin TL ikramiye ödemelerinin yatırılmasının ardından yılbaşında yapılacak zam oranı iyice merak uyandırıyor. Yaklaşık 17 milyon emeklinin maaşı TÜİK tarafından Ocak ayında açıklanan enflasyon rakamları sonucunda belli olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon oranında zam alrıken, memur ve memur emeklileri ise toplu sözleşme ile belirlenen oranda zam alıyor.

6 aylık enflasyonun, OVP'deki yüzde 65 oranındaki yıl sonu oranına göre yüzde 38 civarında çıkması bekleniyor. Buna göre SSK ve BağKur emeklilerinin enflasyon artışı yüzde 38 memur emeklilerinin ise yüzde 49 civarında olacak.

Hükümetten emekli memur ve işçiye torba dolusu müjde

Ancak buna ilaveten çıkartılacak yasa ile bir refah payı eklenmesi ve artış oranının yüzde 50'yi bulması bekleniyor. Bunların dışında yapılacak düzenleme için iki formül bulunuyor.

Birincisi kök maaşı taban maaşın altında olan emekliler için kademeli bir seyyanen artış yapılması. İkincisi ise 7.500 TL olan taban maaşın 10 bin lira ve üzerine çıkartılması.

EV KADINLARINA EMEKLİLİK YOLU

Torba yasada olması beklenen bir başka düzenleme ise ev kadınlarına yapılacak sosyal güvence desteği ve emeklilik yolunun açılması. Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulması ile birlikte devreye alınacak destek isteğe bağlı sigorta primlerinin üçte birini oluşturuyor. Mevcut asgari ücrete göre bu miktar da aylık 1.430 lirayı buluyor.

Yine çocuk sayısına göre annelere ve ev kadınlarına yıpranma benzeri bir erken emeklilik imkanını verilmesi de gündemde.

Hükümetten emekli memur ve işçiye torba dolusu müjde

MEMURLARA EK GÖSTERGE

Birinci dereceye gelen memurların ek göstergesinin 3600'e çıkartılması da torba yasada olması beklenen düzenlemeler arasında. Böylece memurların emekli maaşlarında 3 bin liraya kadar ikramiyelerinde ise 85 bin lirayı bulacak artışlar meydana gelebilecek.

Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra birinci dereceye çıkacak memurlar 3600 ek göstergeye otomatik olarak kavuşacak.

ESNAFA ERKEN EMEKLİLİK

Yaklaşık 1 milyon küçük esnafı ilgilendiren Bağ-Kur prim indirimi de bu torba yasaya yetişecek konular arasında. Şu anda 9 bin gün yani 254 yıl prim ödemesi gereken esnaf bu yasadan sonra 7200 gün ile emekli olabilecek. Böylece 1800 gün yani 5 yıllık bir erken emeklilik avantajı yakalamış olacak.

Yasada bir değişiklik olmaz ise şu anda bu yasadan sadece Esnaf ve Sanatkarlar Odası'na bağlı olan ve basit usulde vergilendirilen küçü esnaf yararlanacak.

Hükümetten emekli memur ve işçiye torba dolusu müjde

TAŞERONLAR BEKLİYOR

Torba yasadan kadro bekleyen bir kesim ise taşeron işçiler. Daha önceki kadro çalışmalarından faydalanamayan yaklaşık 100 bin taşeron işçi için yeni bir kadro yolu açılabilir.

YENİ EVLENENLERE KREDİ MECLİS'TE

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi ile evlenecek çiftlere 2 yıl geri ödemesiz, faizsiz 150 bin lira kredi verilecek. Pilot uygulama depremin yaşandığı illerde başlayacak.

2 yıl ödemesiz, 4 yılda ödeme şartıyla evlenecek çiftlere kredi verilmesini de içeren Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi'nin birinci bölümünde yer alan 4 madde, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edildi.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...