Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Yurt dışından cep telefon getireceklere çok kötü haber: IMEI ücretlerine büyük zam

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
Yurt dışından cep telefon getireceklere çok kötü haber: IMEI ücretlerine büyük zam
IMEI, Cep Telefonu, Zam, Haber

Ekonomi Haberleri  / Türkiye Gazetesi

2023 için açıklanan yeniden değerleme oranı sonrası vergi, ceza ve çeşitli harçlara yeni yılda gelecek zamlar belli oldu. Bu kapsamda yurt dışından getirilen telefonların Türkiye’de kullanıma açılması için ödenecek kayıt harcının ücretinde de büyük bir artış oldu. İşte IMEI kayıt ücretleri...

Yurt dışından getirilen cep telefonu getirmeyi düşünenlere kötü haber... Söz konusu cihazların Türkiye’de kullanıma açılması için ödenecek IMEI kayıt harcı ücretinde büyük artış yaşandı.

YENİDEN DEĞERLEME ORANI BELLİ OLDU

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre 2023 için yeniden değerleme oranı yüzde 58,46 olarak belirlendi. Bu oran yeni yılda birçok kalemde ücret ödemelerini etkileyecek. Böylecek 2024 yılında bazı vergi, ceza ve harç ücreti belli oldu.

IMEI KAYIT HARCI 31 BİN 692 TL'YE YÜKSELDİ

Bu kapsamda yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının Türkiye’de kullanıma açılması için ödenecek IMEI kayıt harcı, 31 bin 692 TL’ye yükseldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan tebliğde, Kanun uyarınca yeniden değerleme oranının, yeniden değerleme yapılacak yılın ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre TÜİK'in yurtiçi üretici fiyat endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olduğu ve bu oranın bakanlıkça Resmi Gazete ile ilan edilmesi gerektiği söylendi.

Tebliğde 2023’de yeniden değerleme oranının yüzde 58,46 olarak tespit edildiği belirtildi. Buna göre, 2024 için yurt dışından getirilecek telefonların kayıt ücreti de zamlandı.

IMEI KAYIT ÜCRETLERİ

IMEI kayıt ücreti 2023’te 2 bin 732 TL’den 6 bin 91 TL’ye çıkarıldı. Bu ücret, 7 Temmuz’da Resmî Gazete’de yayımlanan cumhurbaşkanı kararıyla birlikte 20 bin TL’ye yükseltildi. Son düzenlemenin ardından 2024 için bu ücret 31 bin 692 TL’ye yükseldi. Buna göre, 2014’te 119 TL olan ücret, son 10 yılda yaklaşık 270 kat arttı.

Düzenleyen:  - Ekonomi
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...