Sahte arama sonuçlarına dikkat! Sahte yetkili servislere 15 milyon TL ceza! 

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
Sahte arama sonuçlarına dikkat! Sahte yetkili servislere 15 milyon TL ceza! 
Ticaret Bakanlığı, Serbi̇s, Haber

Ekonomi Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Ticaret Bakanlığı, yetkili servis olmamasına rağmen internet ve sosyal medya üzerinden kendilerini yetkili servis gibi tanıtan firmalara son 2 yılda 15 milyon TL ceza kesti. 

Ticaret Bakanlığı, sahte yetkili servislerle ilgili bir açıklama yaptı. Vatandaşın şikayetinin artması üzerine harekete geçen bakanlık, Google ve sosyal medya üzerinden yapılan reklamlara incelemeler başlatıldığını ve sahte yetkili servis olduğu anlaşılan firmalara son 2 yılda 15 milyon TL ceza kesildiğini duyurdu. 

Bakanlık'tan yapılan açıklama şöyle: 

Ticaret Bakanlığı'na yapılan başvurularda özellikle kombi, beyaz eşya, klima ve cep telefonlarına ilişkin olarak tamir, bakım ve yedek parça temini amacıyla yetkili servislerden hizmet almak isteyen tüketicilerimizin, yetkili olmamalarına rağmen yetkili servis gibi tanıtım yapan servisler tarafından mağdur edildiğine ilişkin hususların yer aldığı görülmektedir.

Bu kapsamda sahte yetkili servislere yönelik Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen denetimler ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan Reklam Kurulu tarafından internet arama motorları ve sosyal medya üzerinden yapılan reklamlara ilişkin yürütülen incelemeler neticesinde son iki yılda yaklaşık 15 milyon TL idari para cezası uygulanmıştır.

Sahte yetkili servislere 15 milyon TL ceza!  - 1. Resim

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMAKTADIR"

Bununla birlikte Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucunda suç unsuru teşkil eden uygulamaların tespiti halinde ilgili kişiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulmaktadır.

Diğer taraftan muhtemel mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için tüketicilerimizin aşağıda yer alan hususlara dikkat etmesi önem arz etmektedir.

Tüketicilerimizin, Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan ve www.servis.gov.tr adresinden erişilebilen Servis Bilgi Sistemi (SERBİS) aracılığıyla kullanmış oldukları ürünlerin yetkili servis bilgisine ulaşabilme imkanı bulunmaktadır.

Sahte arama sonuçlarına dikkat! Sahte yetkili servislere 15 milyon TL ceza!  - 2. Resim

"İNTERNET ARAMA SONUÇLARINA DİKKAT EDİLMELİDİR"

İnternet aramalarında ilk sıralarda çıkan servislerin reklamları ve internet adreslerinde yer alan firma logoları yeterli görülmemeli, bu servislerin mutlaka üretici veya ithalatçı firmanın internet sitesinde veya SERBİS'de yer alıp yer almadığı kontrol edilmelidir.

Tüketicilerimiz, “Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)" ve Ticaret Bakanlığı web sayfası üzerinden ihbar ve şikâyet mekanizmalarını kullanarak Ticaret Bakanlığı'na ulaşarak şikayetlerini iletebilirler. Tüketicilerimizi mağdur eden sahte yetkili servislere yönelik olarak yapılacak denetimler sonucunda gerekli idari yaptırımlar uygulanmaya devam edilecektir."

Sahte yetkili servislere 15 milyon TL ceza!  - 2. Resim

Düzenleyen:  - Ekonomi
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...