Ankara'da geri dönüşüm tesisinde yangın...Alevler saatler sonra kontrol altına alındı

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Anadolu Ajansı
- Güncelleme:

Gündem Haberleri  / İhlas Haber Ajansı / Anadolu Ajansı

Ankara'nın Yenimahalle ilçesindeki Hurdacılar Sanayi Sitesi'nde araç lastikleri ve atıkların bulunduğu alanda yangın çıktı. Araç lastiklerinin yanması nedeniyle bölgede art arda patlamalar meydana geldi. Yangın havadan ve karadan yapılan yoğun müdahalelerin ardından kontrol altına alındı.

Alınan bilgiye göre, İvedikköy Mahallesi'nde öğle saatlerinde hurdalık alanda henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın nedeniyle gökyüzünde yoğun duman tabakası oluştu.

İhbar üzerine bölgeye Ankara, Etimesgut ve Sincan ilçelerinden çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Bölgede park halindeki 2 otomobil de yandı.

BÜYÜK ÖLÇÜDE KONTROL ALTINDA

Yangının çıkış nedeni hala bilinmezken Ankara, Etimesgut ve Sincan itfaiye ekiplerinin çalışmalarının yanı sıra helikopterle havadan müdahale sonucu alevler saatler sonra kontrol altına alındı.

 111 ARAÇ VE 468 PERSONEL MÜDAHALE EDİYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi, atıl durumdaki lastiklerin bulunduğu alanda çıkan ve bölgedeki iş yerlerine sirayet eden yangını söndürme çalışmalarının itfaiye, AFAD, OGM, THK, DHİM, EGM ve jandarma ekiplerinden oluşan toplam 111 araç ve 468 personelle yoğun bir şekilde sürdürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, "Yangın mahalli toprak dökülmek suretiyle ve yoğun müdahaleler sonucunda hapsedilmiş, başka yerlere sirayeti engellenmiştir. Ortada kalan bölümde yangına müdahale yoğun bir şekilde devam etmektedir" ifadesi kullanıldı.

 Ankara'da geri dönüşüm tesisinde yangın... Art arda patlamalar meydana geliyor - 1. Resim

ANKARA VALİSİ ŞAHİN'DEN AÇIKLAMA

Ankara Valisi Vasip Şahin, hurdacılar sitesinde çıkan yangına dair son detayları TGRT Haber ekranlarında paylaştı.

Yangına karadan itfaiye, havadan helikopterler müdahaleye devam edildiğini söyleyen Şahin, ölü ya da yaralı bilgisi olmadığını, her ihtimale karşı sağlık ve ambulans ekiplerinin de bölgede hazır beklediğini belirtti.

Atık lastiklerin bulunduğu alanda başlayan yangının, komşu alanlara da sirayet ettiğini belirten Şahin, alevlerin daha uzak alanlara sirayet etmesini engellemek için ekiplerin çalıştığını söyledi.

Ankara'da geri dönüşüm tesisinde yangın... Art arda patlamalar meydana geliyor - 2. Resim

İZİNLİ PERSONEL DE ÇAĞRILDI

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Levent Çeri, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk ihbarın açık alanda hurdalık ve lastik yangını olarak yapıldığını söyledi.

Yangının meydana geldiği açık alanda fabrikaların bitişik nizam faaliyet gösterdiğini ifade eden Çeri, şunları kaydetti:

"Henüz net çıkış sebebini bilmiyoruz, ancak bize ilk ihbar açık alanda hurdalık alanda çöp yangını olarak geldi. Tüm itfaiye istasyonlarımız, izindeki itfaiyecilerimiz bölgede. Diğer birimlerden hava desteği de istedik. Şu anda bölgeye bir tanesi intikal etti.

Çalışmalarımız devam ediyor. Biz bölgeye daha fazla ilerlemeden kesmeye çalışıyoruz. Can kaybı yok. Rüzgar çok etkili maalesef. Çok etkili ve açık alanda çok lastik yığılmış. yakın dükkanlar birbirlerine bahçeleri sürekli lastik yığılmış. Maalesef sirayetler söz konusu. Bunun havadan müdahale edilen yerden müdahaleyle engellemeye çalışıyoruz."

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da olay yerine giderek ekiplerin çalışmalarını inceledi ve yetkililerden bilgi aldı.

Ankara'da geri dönüşüm tesisinde yangın - 1. Resim

"ÇEŞİTLİ İDDİALAR VAR FAKAT HENÜZ ONLAR HAKKINDA KONUŞMAYALIM"

Yangına ekipler tarafından müdahale devam ederken bölgede açıklamalarda bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, şunları söyledi:

"Henüz net bilgileri alamadık. Lastik yangını diye gelmiş ihbar. Patlamalar da olmuş. Geniş de bir alan olduğu için rüzgarla birlikte çabuk büyümüş. Çeşitli iddialar var fakat henüz onlar hakkında konuşmayalım."

"HERKES MÜDAHALE ETMEYE ÇALIŞTI"

Mağdurlardan Suat Terzioğlu ise, "Dükkanımın 300 metre ilerisindeki başka bir dükkanda küçük bir yangın çıkmış. Orada bakırlarını çıkardıkları kabloları yakmışlar. İtfaiyeyi aradık ama yarım saat sonra geldi. Herkes müdahale etmeye çalıştı. Yangın çok büyüdü. Oradaki 5 dükkan yandı" şeklinde konuştu.

Ankara'da geri dönüşüm tesisinde yangın - 2. Resim

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...