Bakan Bak'tan asansör kazalarına ilişkin açıklama: Mühendisler görevlendirildi

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, KYK'lardaki asansör kazaları hakkında bakanlık tarafından mühendislerin görevlendirildiğini açıkladı. Bakan Bak, "Bütün yurtlar tek tek dolaşılıyor, asansör sistemleri kontrol ediliyor." dedi. Öte yandan Bakan Bak, öğrenci yurtlarındaki asansörlere karekod yerleştirileceğini açıkladı.

- Güncelleme Tarihi:
Bakan Bak'tan asansör kazalarına ilişkin açıklama: Mühendisler görevlendirildi
Gündem|Editör: Makbule Dilagah Metecan

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bakan Osman Aşkın Bak, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda (KYK) yaşanan asansör kazalarına ilişkin konuştu. Bakan Bak, "Asansörlerimize Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile karekod uygulaması getiriyoruz. Oradan öğrenci her şeyi şeffaf şekilde görecek. Asansörün tipi, bakımının ne zaman yapıldığı gibi bilgiler karekoddan görülecek. Karekodların yerleştirilmesi çok kısa süre içinde tamamlanacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından mühendisler görevlendirildi, bütün yurtlar tek tek dolaşılıyor, asansör sistemleri kontrol ediliyor. Asansör sözleşmeleri de mercek altına alındı." denildi.

KYK YURTLARINDA ASANSÖR KAZALARI

Bakan Bak, asansör sözleşmelerinin de mercek altına alındığını bildirerek, sözlerini şözlerini şöyle sürdürdü:

"Aydın'daki asansör kazasında adli soruşturma kapsamında 3 kişi tutuklandı. İdari soruşturmada ise görevlendirilen bakanlık müfettişi rapor hazırlıyor. Yurtlardaki asansörlerde güvenlik tertibatları var. Bu zamana kadar hiçbir yurdumuzda asansör düşme olayı olmamıştır. Voltaj düşmesi gibi durumlarda asansör kendini emniyete alarak, en alt kata, yani güvenli yere otomatik olarak iniyor. Öğrenci yurtlarındaki asansörlerin sözleşmeleri her sene yenileniyor, bakımları yapılıyor, her ay periyodik olarak muayene ediliyor, arıza var ise anında müdahale ediliyor."

 

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...