Gözler Erdoğan-Miçotakis zirvesinde... Masada hangi konular var?

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
Gözler Erdoğan-Miçotakis zirvesinde... Masada hangi konular var?

Gündem Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere Pazartesi günü Türkiye'ye geliyor. Erdoğan-Miçotakis zirvesinde başta ekonomi olmak üzere birçok alanda iş birliğinin geliştirilmesi hedefleniyor. Peki masada hangi konu başlıkları var? İşte ayrıntılar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetine karşılık, Yunanistan Başbakanı Miçotakis 13 Mayıs tarihinde Ankara’yı ziyaret etmesi bekleniyor. Miçotakis'ten zirve öncesi açıklama geldi. Yunan lider, "Sürekli parmağımız tetikte olamayız" dedi.

"SÜREKLİ TETİKTE OLAMAYIZ"

Yunan medyasına demeç veren Miçotakis şunları söyledi:

"Seçim sırasında duyulanların seçimden sonra duyulmayacağını ummak istiyorum. Eğer böyle olursa, sorunlarımız devam edebilir. Parmağımız tetikte olmasındansa konuşmamız daha iyidir. İyi iklimden elde edilen kazanımlar var. Uzun zamandır, 1974'ten bu yana ilk kez ihlal ve ihlallerimiz olmadı. Artık adalarda kaçak göçmenler yerine yasal turistler var. Sürekli parmağımız tetikte olamayız."

YUNANİSTAN İLE YENİ DÖNEME GİRİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Aralık 2023 tarihinde Atina’da düzenlenen Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi vesilesi ile Yunanistan’ı ziyaretinde ilişkilerde yeni bir döneme girildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’ı son ziyareti sırasında Miçotakis arasında imzalanan Dostane İlişkiler ve İyi Komşuluk Hakkında Atina Bildirgesi sonucunda iki taraf da dostane ilişkileri ve barış içinde bir arada yaşama konusunda kararlı olunduğunu beyan etmişti. Liderler düzeyindeki iyi ilişkiler, Dışişleri Bakanları ve ilgili diğer Bakanlar arasındaki resmi ziyaretler ve temasların sürdürülmesi, ziyaretten bu yana tarafların Bildirge’ye bağlılıklarını sürdürdüğünü gösteriyor.

EKONOMİ BAŞTA OLMAK ÜZERE BİRÇOK KONU MASADA

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Miçotakis’in Ankara ziyaretinde, başta ekonomi olmak üzere ulaştırma, bilim teknoloji tarım, turizm, sağlık ve beşeri ilişkiler gibi çeşitli alanlardaki işbirliğinin olumlu gündem temelinde geliştirilmesine yönelik Ortak Eylem Planı’nın devam ettirilmesinin hedeflendiği belirtildi. Türkiye ile Yunanistan’ın 6 milyar dolara yaklaşan ticaret hacminin, her iki ülke liderinin koyduğu ortak hedef çerçevesinde 10 milyar dolara çıkarılmasına yönelik atılabilecek adımlar da değerlendirilecek. Görüşmelerde ayrıca, ekonomik anlamda her iki ülkeden önde gelen iş adamlarının, yeni kurulacak Ortak İş Konseyi çatısı altında bir araya gelmesi hedefleniyor.

YUNAN ADALARINA KAPIDA VİZE MASADA

Türk vatandaşlarının 10 Yunan adasına seyahatlerinde 30 Mart tarihinden itibaren uygulanan kolaylaştırılmış vize prosedürü (kapıda vize) sürecinin devam ettirilmesi hususu da ele alınacak. Batı Trakya Türk Azınlığı ile Rodos, İstanköy ve Selanik’teki Türkleri ilgilendiren konuların gündeme getirilmesi öngörülüyor.

DÜZENSİZ GÖÇLE ORTAK MÜCADELE

Terörle mücadele iş birliğinin ve bu konulardaki beklentilerin gözden geçirilmesi planlanırken düzensiz göçle ortak mücadele ve bu alandaki iş birliği konularının ele alınması hedefleniyor. İsrail-Filistin çatışması başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmelerle ilgili Türkiye tarafından görüşlerin aktarılması öngörülüyor.

ANLAŞMAYA İLAVE 2 KONU GÜNDEMDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Aralık ayındaki ziyaretinde çeşitli alanlarda imzalanan toplam 15 anlaşmaya ilave olarak, Miçotakis’in ziyareti sırasında Sağlık ve Tıp Bilimleri ile Afet ve Acil Durum Yönetimi konularında anlaşmalar imzalanması masaya yatırılacak.

Ayrıca, Türkiye-Yunanistan ilişkilerindeki olumlu gidişatı yansıtacak şekilde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis tarafından ziyaret sırasında bir ortak açıklama yapılması bekleniyor.

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...