Numan Kurtulmuş: Ukrayna için yas tutup, Filistin'de öldürülenleri görmezden geliyorlar

İsrail'in Gazze'deki katliamına değinen TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, "Ukrayna'da ölen, öldürülen bir çocuk için yas tutuyorlar, Filistin'de öldürülen 5 bin çocuğu görmezden geliyorlar. Çünkü insanları yaratılışta eş görmüyorlar" dedi. 

- Güncelleme Tarihi:
Numan Kurtulmuş: Ukrayna için yas tutup, Filistin'de öldürülenleri görmezden geliyorlar
Gündem|Editör: Fulya Açıkel

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Cakarta’daki Yunus Emre Enstitüsünde Türkiye mezunu gençlerle bir araya geldi. Dünyada kendilerini seçkin ırk, diğer insanları ise köle olarak gören ülkeler olduğunu belirten Kurtulmuş, insana bakış açısının düzeltilmesi gerektiğinin altını çizdi.  

Kurtulmuş, bugün yaşanan ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel sorunların aslında son iki asırdır dünyaya kurum ve kuruluşlarıyla, paradigmasıyla hakim olan modern Batı değerlerinin ortaya çıkardığı krizler yumağı olduğunu ifade etti. TBMM Başkanı Kurtulmuş, dünyanın içinde bulunduğu bu zorluklardan çıkışının yolunun, sorunları tek tek ele alarak çözmekle uğraşmaktan ziyade, bütün bu sorunları ortaya çıkaran düşünce dünyasının değişmesini temin etmekten geçtiğini söyledi. 

"İSRAİL-FİLİSTİN ARASINDAKİ SORUNUN TEMEL KAYNAĞI SİYASİ DEĞİL, DÜŞÜNCEYLE İLGİLİ"

Dünyanın birçok yerinde yaşanan bölgesel çatışmalara değinen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Dünyada kendilerini birinci sınıf, diğer insanları ise ikinci-üçüncü sınıf gören ülkeler olduğunu görüyoruz. İşte en son, Filistin-İsrail arasındaki bu savaşın arkasındaki esas neden, sadece bir güç mücadelesi değil, İsraillilerin sadece Filistinli kardeşlerimizi oradan sürüp atmak davası değil, aynı zamanda kendilerini birinci sınıf, oradaki Filistinlileri de ikinci-üçüncü sınıf insan olarak görmesinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla şu andaki İsrail-Filistin arasındaki sorunun temel kaynağı siyasi değil, yine düşünceyle ilgili, felsefeyle ilgili, insanlığa ve dünyaya bakışla ilgili büyük, vahim bir problemdir. Kendilerini seçkin bir ırk olarak kabul edenler, o bölgede yaşayan bütün insanları değil sadece, dünyanın her tarafındaki insanları da kendilerine hizmet etmekle görevli birer köle gibi görüyorlar.” 

"İNSANLAR ARASINDA HİYERARŞİ OLUŞTURUYORLAR"

İçinde yaşanılan dönemin, özellikle Müslüman genç nesillere büyük sorumluluklar yüklediğini ifade eden Kurtulmuş, "insanların hepsi, ‘yaratılışta eş’ olmak bakımından birbirinin eş değeridir. Buna inanmayan kimsenin, insanları eşit görmesi mümkün değildir. Gazze’de 5 bin çocuk şu anda maalesef öldürüldü, şehit oldu. İnsanlar arasında hiyerarşi oluşturuyorlar. Biz dünyanın hiçbir yerinde bir kişinin bile ölmesini istemeyiz. Ama Ukrayna'da ölen, öldürülen bir çocuk için yas tutuyorlar, Filistin'de öldürülen 5 bin çocuğun hiçbir şekilde kıymeti yok, onu görmezden geliyorlar. Çünkü insanları yaratılışta eş görmüyorlar. Kim o Filistinli? Orta Doğu'nun kenarda kalmış insanları gibi bakıyorlar, kılları kıpırdamıyor. Vicdanlarında en ufak bir insani hareketlilik içerisinde değiller. Dolayısıyla yeni bir dünyanın kurulabilmesi için ilk şey insana bakış açısının düzeltilmesidir. Burada Müslüman zihin dünyasının bize kazandırdığı en önemli şey, insanların yaratılışta eş olduğu prensibidir. Yani her bir insan, hazreti insandır" dedi. 

Dünya milletlerinin hiçbirisinin arasında bir hiyerarşinin bulunmadığını vurgulayan Kurtulmuş, “Bugün dünya sistemini eleştirdiğimiz nokta nedir? Beş ülke, dünyadaki 195 ülkeden daha üstte. Çünkü adamlar bu sistemi güçler hiyerarşisi üzerinde kurmuşlar. Yeni bir dünyadan bahsediliyorsa mutlaka ama mutlaka ülkelerin egemen eşitliği meselesini kabul etmek mecburiyetindeyiz" diye konuştu. 

 

Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...