Zonguldak'ta batan Kafkametler gemisinin konumu tespit edildi! AFAD'dan son dakika açıklaması

Geçtiğimiz pazar günü Zonguldak'ta açıklarında batan Kafkametler gemisinin yeri tespit edildi. AFAD Başkanı Okay Memiş, konuya ilişkin "Dalgıç ekiplerimiz kayıp 11 mürettebat için arama tarama çalışmalarını sürdüyor." dedi.

- Güncelleme Tarihi:
Zonguldak'ta batan Kafkametler gemisinin konumu tespit edildi! AFAD'dan son dakika açıklaması
Gemi, Zonguldak, Son Dakika
Gündem|Editör: Fatih Uğur

Pazar günü Zonguldak açıklarında 12 mürettebatıyla birlikte batan Kafkametler kuru yük gemisiyle ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Olay sonrası mürettebatından bir kişinin cansız bedenine ulaşılan batan geminin konumu tespit edildi, kalan 11 kişinin arama çalışmaları tespit edilen bölgede yoğunlaştı.

AFAD'DAN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin açıklama yapan AFAD Başkanı Okay Memiş, batan geminin komunun tespit edildiğini duyurdu. Memiş ayrıca, dalgıç ekiplerinin kayıp 11 mürettebat için arama tarama çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Memiş'in açıklamaları şu şekilde;

"Geminin konumunu tespit ettik. Batan gemide 1 ölü, 11 kayıp var. 11 mürettebatı arama çalışmaları devam ediyor. Bir mürettebatın maalesef cansız bedenine ulaşmıştık. Diğer mürettebat için arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. 159 kişilik arama tarama ve kurtarma ekibimiz var. Aşırı yağıştan dolayı Ereğli ilçe merkezinde de hasarlar olmuştu. Zarar tespit çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor, bugün inşallah tamamlayacağız. Vatandaşlarımızın zararlarını gidermek için büyük bir çaba içerisindeyiz.

"DEVLETİMİZİN BÜTÜN İMKANLARINI SEFERBER ETTİK"

Devletimizin bütün imkanlarını seferber ettik. Kayıp olan mürettebattan herhangi bir haber alamadık. Şartlar ne kadar olumsuz olursa olsun, biz vatandaşlarımızı sağ olarak değerlendirip, çalışmalarımızı buna göre yürütürüz. Ekiplerimiz sürekli dalış yapıyorlar. Bütün alanlarda yüzey taramasına devam ediyoruz. Cansız bedenine ulaştığımız mürettebatımız limanın içinde bulundu."

NE OLMUŞTU?

Rusya'dan İzmir'e giden Kafkametler gemisi, sığındığı Ereğli Limanı'nı yakın bir lokasyonda batmıştı. Gemideki 12 personelden 1'inin cansız bedenine ulaşıldı, 11 kişiye ise henüz ulaşılamadı.

Zonguldak'ta batan Kafkametler gemisinin konumu tespit edildi! AFAD'dan son dakika açıklaması

DENİZCİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DETAYLARI PAYLAŞTI

Denizcilik Genel Müdürlüğü, batan gemiyle ilgili açıklamasında, geminin Rusya’nın Temruk şehrinden Aliağa’ya bin 542 ton ferrosilikon yükü getirdiği ve 12 personelinin bulunduğu belirtmişti. Mürettebatın durumu hakkında net bir bilgi bulunmadığı ifade edilen açıklamada şöyle denilmişti;

"Bugün saat 10.29’da Türk bayraklı Kafkametler gemisinden AAKKM’ye ulaşan EPiRB sinyali üzerine geminin Kdz. Ereğli’de mendirek üzerinde AIS sinyali verdiği görülmüştür. Gemi kaptanının olaydan önce K. Ereğli askeri mendireğine doğru sürüklendiğini rapor ettiği bilgisi alınmıştır. Gemi ile geçen sürede temas kurma çalışmalarından bir sonuç alınamamış ve gemi personeli ile herhangi bir görüşme sağlanamamıştır. Anılan bölgeye kötü hava şartlarından ulaşmak ya da yakından görsel temas sağlamak mümkün olmamaktadır. Hava müsaitliğine göre hava ve deniz unsurları ile arama ve kurtarma faaliyetlerine devam edilecektir. Temruk, Rusya’dan aldığı bin 542 ton feerosilikon yükünü Aliağa’ya getirmek üzere sefere çıkan gemide 12 personel bulunmaktadır."

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...