Zonguldak’taki gemi faciasında yeni detay: Kayıp mürettebatın son mesajına ulaşıldı

Rusya’dan İzmir Aliağa Limanı’na yük taşırken Karadeniz’de kaybolan yük gemisiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Gemide mürettebat olan Mustafa Nacar’ın son mesajına ulaşıldı. Nacar'ın olay anında ailesine mesaj atarak helallik istediği ortaya çıktı.

- Güncelleme Tarihi:
Zonguldak’taki gemi faciasında yeni detay: Kayıp mürettebatın son mesajına ulaşıldı
Gündem|Editör: Makbule Dilagah Metecan

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde limanın hemen dışında fırtınaya yakalanan ve irtibat kesilen Kafkametler isimli kuru yük gemisini ve kayıp 11 personelini arama çalışmaları, 3 gündür devam ediyor. Hava şartlarının dönmesinin ardından ilk kez kayıp gemi sahil güvenliğe ait bot ve dalgıçlar tarafından aranmaya başlandı. Yapılan aramalarda ise kayıp geminin batığının yerinin belirlendiği öğrenildi. Ulaşılan gemi batığının iki parça halinde olduğu belirtildi. Kayıp gemi mürettebatını arama çalışmaları devam ederken mürettebatın yakınları ise gelecek umutlu haberi bekliyor. Geçen her dakika umutları azalan aileler, göz yaşları içerisinde yapılan arama çalışmalarını takip ediyor.

“HAKKINIZI HELAL EDİN GEMİ KARAYA OTURDU”

Gemide telsizci olarak görev yapan ve kayıp olan mürettebattan Mustafa Nacar'ın kardeşi Ahmet Nacar, ağabeyinin en son babasına ''Hakkınızı helal edin gemi karaya oturdu. Batıyoruz'' yazılı mesaj gönderdiğini ifade etti. Mesajın ardından defalarca kez telefonla aramalarına rağmen ağabeyine ulaşamadıklarını anlatan Ahmet Nacar, ''Ağabeyim Mustafa sabah saat 10:09 sıralarında, babam Mehmet Nacar'ın telefonuna, 'Hakkınızı helal edin. Gemi karaya oturdu. Batıyoruz' yazılı mesaj atmış. Ondan sonra iletişimimiz koptu. Defalarca kez telefonla aradık ama ulaşamadık. Şu an elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz. Hiçbir haber yok, bilgi yok'' diye konuştu.

Zonguldak’taki gemi faciasında yeni detay: Kayıp mürettebatın son mesajına ulaşıldı

BABASINA SON MESAJI

Baba Mustafa Nacar, halen kayıtlı olan mesajına bakarak göz yaşı dökerken oğlundan gelecek umutlu haberi bekliyor. Kayıp mürettebattan Mustafa Nacar'ın babasına yazdığı mesajda, yaşadıkları paniği de gösteren harf hataları dikkat çekerken mesajın alt kısmında ise baba Mehmet Nacar'ın oğluna ulaşmak için yaptığı ve cevap alamadığı çağrılar yer aldı.

Zonguldak’taki gemi faciasında yeni detay: Kayıp mürettebatın son mesajına ulaşıldı

UMUTLA GELECEK BİR HABERİ BEKLİYORLAR

Kayıp geminin güverte sorumlusu Tamer Özer'in çocukları Atınç ve Alper Özer de, mendirekte çalışmaları takip ederek, umutla gelecek haber bekliyor. Atınç Özer ise 'Ben sabah sabah 08:42 gibi babamın telefonu aradım babamı. Çalıyordu. Sonra saat 10:30-11:00 gibi aradım telefonuna ulaşamadım. O aralarda muhtemelen boğulma, panik anları vardı herhalde. Sonra iletişimiz kesildi. Babam güverte sorumlusuydu. Ereğliliydi' dedi.

Gemi batığına ulaşıldığı yönünde bilgi geldiğini de belirten Atınç Özer, ''Geminin en son çarptığı mendireğin orada gemi batığı tespit edildi deniyor ama şuan resmi bir açıklama olmadı'' ifadelerini kullandı.

Zonguldak’taki gemi faciasında yeni detay: Kayıp mürettebatın son mesajına ulaşıldı

Öte yandan fırtınada ikiye bölünerek, her iki parçası karaya oturan Pallada isimli kuru yük gemisinin çevresinde güvenlik tedbirleri alınırken, gemi personeli ise halat yardımıyla çıktığı gemideki bazı elektronik parçaları ve mürettebatın eşyalarını aldı. Valiz ve çantalar, gemiden bağlandığı halat yardımıyla indirildi.

KAYIP MÜRETTEBAT İZNE GELECEKTİ

Batan gemide 2. makinist olarak görev yapan Göksel Özel'in Mersin'de yaşayan annesi, babası ve eşi ile çocukları da kurtarma çalışmalarından gelebilecek olumlu bir haberin umudu ile yaşıyor. Özel'in eşi Ayşe Özel, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, kocasıyla son olarak cumartesi günü saat 13.00'te telefonda görüştüğünü belirterek, "Saat 14.00'e kadar konuştuk. Bana 'çocuklara dikkat et, hakkını helal et' dedi" ifadelerini kullandı. Eşiyle yaptığı telefon konuşmasını gözyaşları içinde anlatan Ayşe Özel, "Bana fırtınaya yakalandıklarını söyledi. 'Dalga var şu an, çok zor durumdayım, gemi yatıp yatıp kalkıyor. Çocuklarıma iyi bak, hakkını helal et' dedi. Bu eşimle yaptığımız son görüşme oldu" diye konuştu. "Eşimi istiyorum, başka bir şey istemiyorum" diyen acılı kadın, "7 ay olmuştu bizden ayrılalı, izine gelecekti" dedi. Ayşe Özel, fırtınaya rağmen geminin sefere çıkarılmasını ise ihmal olarak değerlendirdi.

"GEMİYİ TERK EDECEĞİZ GALİBA"

Göksel Özel'in çocukları Fırat ve Asya Özel de babalarına bir an evvel kavuşmak istediklerini belirterek, "Onu çok özledik, çok seviyoruz. Umarız sağ salim kavuşuruz" dediler. Göksel Özel'in babası Sıtkı Özel de kaza öncesi oğlu ile telefonda konuştuğunu dile getirerek, şöyle devam etti: "'Baba bu gemi yarım saat 1 saate kalmaz batar. Çünkü deniz çok dalgalı, fırtına var. Dalga boyu 6-7 metre. Hepimiz çok bitkin durumdayız. Ben de kamarada uzandım, kalkacak halim yok' dedi. Bu sırada geminin sirenleri çaldı. Bana 'galiba yangın var' dedi, kapattı. Bir süre sonra tekrar aradı, 'herkesi güverteye çıkarıyorlar, gemiyi terk edeceğiz galiba, hakkınızı helal edin' dedi. O son konuşma oldu, ben aradım ama ulaşamadım."

Baba Sıtkı Özel de geminin fırtınalı havada sefere çıkarılmasından dolayı bir ihmal olduğunu düşündüğünü ifade etti.

 

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...