Enkazdan çıkardığı çocuğun ailesi hediye etti..Hasat için kolları sıvadı: Rekolte yüksek, köylü şimdiden sırada

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Ahmet Polat / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Enkazdan çıkardığı çocuğun ailesi hediye etti..Hasat için kolları sıvadı: Rekolte yüksek, köylü şimdiden sırada
Nevşehir, Deprem

Ekrem Yılmaz, 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli deprem sonrasında gönüllü olarak gittiği Osmaniye'de enkazdan kurtardığı çocuğun ailesinin hediye ettiği yer fıstıklarını Nevşehir'de toprağa ekti. Yılmaz, üründen yüksek rekolte eldi etti.

Nevşehirli Ekrem Yılmaz, Gölcük'te bir otomotiv firmasında çalışıyordu, 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından gönüllü olarak Osmaniye'deki arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Yılmaz, burada enkaz altından bir çocuğu sağ olarak çıkarttı.Enkazdan çıkarılan çocuğun ailesi Yılmaz'a, çiğ yer fıstığı hediye etti. Yılmaz, daha sonra memleketine döndü ve fıstıkları toprağa ekti. Fıstıklar yeşermeye başlarken, deneme amacıyla dikim yapan Yılmaz, verimden memnun kaldı. Yılmaz, fıstıklardan yüksek verim aldığını söyledi ve daha bölgede fıstık ekiminin artırılması için çalışma yapacağını söyledi.

Enkazdan çıkardığı çocuğun ailesi hediye etti..Hasat için kolları sıvadı: Rekolte yüksek, köylü şimdiden sırada

DENEME AMAÇLI EKTİM

Ekrem Yılmaz, "Gölcük'te bulunan bir otomotiv firmasında çalışıyorum. Yaşanan asrın felaketi sonrasında gönüllü olarak arama kurtarma ekipleri ile birlikte deprem bölgesine gittim. Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Osmaniye’de arama kurtarma çalışmalarına katıldım. Son olarak gittiğim Osmaniye’de bir ailenin çocuğunu enkazdan sağ çıkarttık. Enkazdan çocuklarının sağ kurtulduğunu gören aile teşekkür amacıyla bana ve kurtarma ekiplerine çiğ yer fıstığı hediye etti. Ben de bu yer fıstıklarını Nevşehir’in Acıgöl ilçesine bağlı İnallı köyünde bulunan 1 dönümlük tarlama deneme amacı ile ektim. Şu an verim çok güzel" ifadelerini kullandı.

REKOLTE ÇOK GÜZEL

Hasadın ardından tohumları köylülere dağıtacağını dile getiren Yılmaz, "Bölgemizde alışagelmiş ürünlerin dışına çıkarak, Osmaniye’den getirmiş olduğum yer fıstığı tohumlarını 1 dönümlük alana diktim. Ürünümüzün rekoltesi çok güzel. Kasım ayında yapacağımız hasat sonrası alacağımız ürünün tohumlarını tekrar köylümüze dağıtarak, bu ürün gamını bütün bölgeye yaymaya çalışacağım. Nevşehir fıstığı olarak yolumuza devam etmek istiyorum. Bu örnek bir ürün. Bölgemizde yetişen patates, ay çekirdeği, üzüm gibi ürünlere alternatif bir ürün. Bu ürünlerin yanında yer fıstığı neden olmasın. Nevşehir bölgesinde kumlu bölge çok fazla. Bu ürün de suyu tutan bir ürün. Fıstıkla birlikte ektiğimiz ay çekirdekleri de bundan faydalanıyor. Su tutulumu olduğu için sulamaya gerek olmuyor ve bizim için de bir alternatif ve avantaj oluyor" şeklinde konuştu

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...