Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Zeytinde hasat zamanı: 130 bin ton rekolte, kilosu 10 liradan başlıyor

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Zeytinde hasat zamanı: 130 bin ton rekolte, kilosu 10 liradan başlıyor
Zeytin, Mersin, Haber

TÜRKİYE Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Mersin Mut'ta zeytin hasadı başladı. Türkiye'nin zeytin üretiminin yüzde 20'sini karşılayan ilçede 296 bin dekar alanda 130 bin ton zeytin ve 10 bin ton zeytinyağı bekleniyor. Vatandaşlar kahvaltıların vazgeçilmezi zeytinin kilo fiyatlarını merak ediyor.

Mersin’in Mut ilçesinde zeytin hasadı başlarken, bu yıl 296 bin dekar alanda, 130 bin ton zeytin ve 10 bin ton zeytinyağı rekoltesi bekleniyor.

Türkiye'de zeytin üretiminin ise yüzde 20’sinin gerçekleştirildiği Mut'ta, 296 bin dekar zeytin alanında 12 milyon 500 bin kayıtlı, orman işletmesinin diktirdiği, yeni dikilen meyvesiz ve kayıtsız toplam 15 milyon zeytin ağacı bulunuyor.

"ZEYTİNİMİZİN YURT DIŞINA SATIMI YAPILIYOR"

Orta doğu üzerinden dünyaya zeytinin Mut üzerinden yayıldığını aktaran Mut Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, “Mut, zeytinimizin ve zeytinyağımızın gerek iklimsel avantajıyla kaliteli, natürel, organik üretimin avantajıyla yurt içine ve yurt dışına satımı yapılmaktadır. Fransa’ya, Japonya’ya ve Arap ülkelerine ilçemizden ihracat yapan firmalar bulunmaktadır” dedi.

Zeytinde hasat zamanı: 130 bin ton rekolte, kilosu 10 liradan başlıyor

"ERKEN HASAT YAPARAK KALİTEYİ DÜŞÜRMEYELİM"

Yılmaz, zeytin üreticilerini uyararak. “Zeytinde erken hasat yağ kalitesini olumsuz etkilemektedir. Erken hasat ayrıca fiyatın düşmesine neden olmaktadır. Erken hasat yaparak kaliteyi, fiyatı ve rekolteyi düşürmeyelim. Zeytin hasadı yapılırken olgun meyveleri toplayalım. Olgun olmayan meyveleri ise Ekim ayının ilk haftasından sonra yapmaya gayret gösterelim. Bereketli bir zeytin sezonu olmasını temenni ediyorum. Bol kazançlar dilerim” diye konuştu.

"BU YIL ZEYTİN REKOLTESİ DÜŞÜK"

Fiyatlardan memnun olan üretici Mustafa Yıldız, “Bu yıl zeytin rekoltesi düşük. 296 bin dekar alanda 130 bin ton zeytin ve 10 bin ton zeytinyağı bekleniyor. En yüksek fiyatı 60 lira en düşük fiyatı ise 10 lira. İnşallah fiyatlar bu şekilde devam eder” dedi.

Zeytinde hasat zamanı: 130 bin ton rekolte, kilosu 10 liradan başlıyor

Düzenleyen:  - TÜRKİYE
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.