DEİK seçimlerinde neler oldu, kim hangi iş konseyine seçildi?

A -
A +

Hafta sonu Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Kurulu yapıldı. İş Konseyleri’nin yeni yönetimi ve başkanları seçildi. Nail Olpak DEİK Başkanı olduğundan bu yana çok şey değişmişti. Kurul, Nail’in sözcük anlamı ile bütünleşmiş, kavuşturucu birleştirici hedefe odaklanan bir yönetim anlayışı ile ticari diplomasi yolculuğu başlatmıştı. Bir de çalışanın önünün açıldığı adaletli bir sistem oluşturulunca muhteşem bir katılım sağlandı. 151 İş Konseyi’nin seçimi için 2700’den fazla katılımcı oy kullandı. Bazı satır başlarını Nail Olpak’ın ağzından aktaralım:

 

. 46 DEİK üyesi ilk defa İş Konseyi Başkanı oldu.

 

. 22 Başkan 3. dönem kuralı gereği görevini bıraktı.

 

. 66 Başkan görevlerine tekrar seçildi ve 11’i kadın başkan oldu.

 

Yoğun katılıma rağmen sistem tıkır tıkır işledi. Nail Olpak’ın önderliğindeki DEİK ekibi çok önemli bir sınav verdi. Bu yoğun seçim doğal olarak değişik kulisleri de gündeme getirdi. Onları da biz aktaralım:

 

En tartışmalı seçim Ukrayna İş Konseyi’nde olacaktı. İki adayın sert mücadelesi araya girenler sayesinde Ruşen Çetin’in başkanlığı ile tatlıya bağlandı.

 

Ancak her konseyde aynı şey olmadı ve 12 İş Konseyi’nde çift liste ile seçime gidildi. Hindistan İş Konseyi’nde önceki başkan Hülya Gedik seçimi oyların yüzde 59’unu alarak kazandı. Mustafa Necati Işık bu alandaki güçlü isimlerden Tevfik Dönmez’in desteğine rağmen seçimi kaybetti ve başkan seçilen Hülya Gedik’i ilk kutlayan oldu.

 

Çekişmeli geçen Gürcistan İş Konseyi’ni Recep Ali Karakoyun oyların yüzde 67’sini alarak kazandı. Özbekistan’da iki liste ile seçime gidildi ve oyların yüzde 62’sini alan Özgür Onur Özgüven başkan seçildi.

 

Belçika’da Şerif Tosyalı, Slovenya’da Adnan Sezgin, Litvanya’da Serdar Kurt, Kuzey Makedonya İş Konseyi’nde ise Vedat Ergünbaş rakiplerini geride bırakarak başkan oldular.

 

Yıllarca ABD İş Konseyi Başkanlığı’nı yapan Mehmet Ali Yalçındağ Almanya İş Konseyi Başkanı oldu. ABD İş Konseyi Başkanlığına ise Murat Özyeğin seçildi.

 

Hülya Gedik, seçimler sonunda 11 kadın başkan seçilmesiyle, kadın başkan sayısının azaldığını ifade etti ve yeni dönemde kadınların daha çok çalışması gerektiğini söyledi. Zeynep Bodur Okyay, Berna Gözbaşı, Banu Küçükel, Harika Güral seçilen kadın başkanlar arasında yer aldı.

 

Geçen dönemin başarılı başkanlarından Yılmaz Soycan (Belarus), Osman Okyay (Birleşik Krallık), Zeki Sarıbekir (Bulgaristan), Abdülkadir Akkuş (Lübnan) görevlerine devam eden isimler arasındaydı.

 

Yeni dönemde gençlerin önünün açıldığı DEİK’te tecrübe de ihmal edilmedi. Oğuz Satıcı’nın Küba İş Konseyi Başkanı olması, Ahmet Çalık’ın Japonya İş Konseyi’ne devam etmesi, Ali Kibar’ın Romanya İş Konseyi’nde başkan olması, Fuat Tosyalı’nın Senegal’e seçilmesi tecrübeye en güzel örnekler olarak gösterildi. Adnan Polat’ın Yunanistan İş Konseyi Başkanı olması ise özel bir tercih olarak değerlendirildi. Yeni dönemde Yunanistan ile ticari ilişkilerin atağa kalkması için Polat’ın kolları sıvaması bekleniyor. Yine Pakistan’ı en iyi bilen isimler arasında yer alan Atilla Demir Yerlikaya’nın bu ülkenin iş konseyi başkanı olması da çok doğru bir tercih olarak görüldü.

 

 

 

TÜSİAD geri dönsün, birlikte yola çıkalım

 

 

 

Türkiye-Hong Kong İş Konseyi Başkanı Murat Kolbaşı DEİK’in yeni dönemde önemli bir işlevi yerine getirdiğini belirterek şu noktaya temas etti:

 

“Bilindiği gibi TÜSİAD ayrılmıştı. TOBB da güçlü bir şekilde temsil edilmiyor DEİK’te. Artık ayrılıkları bir kenara bırakma zamanı. TÜSİAD’ın belki de gelecek dönem başkanı olacak isim DEİK’te konsey başkanı. Başka isimler de yer alıyor. Bence TÜSİAD da olmalı. TOBB tam destek vermeli. Nail Başkan bir ticaret diplomasi yolculuğu başlattı. Bu yolculuğa birlikte çıkmalıyız. Türkiye’nin dış pazarlarda varlığını güçlü bir şekilde hissettirmeliyiz. İhracattan başka zenginleşme yolu yok. Bu çağrıyı herkes lütfen dikkate alsın.”

 

Murat Kolbaşı DEİK’te her anlamda büyük bir değişim yaşandığını belirterek, “Günün şartlarına uygun yeni iş konseyi kuruluyor. Dijitalleşmeye büyük önem veriliyor. Ayrıca DEİK ikinci kuşağın da yolunu açmış durumda. Mesela Özdemir ailesinde hem Ebru Hanım hem de Batuhan Bey yeni dönemde konsey başkanlarımız. Yine Sri Lanka İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Uğur gibi genç bir kardeşimiz var. Uganda İş Konseyi’nde Doğan Ali Doğan yer alıyor. Bu isimler DEİK’in ve Türkiye’nin geleceği” diye konuştu.

 

 

 

Çalışan konsey başkanı olsun!

 

 

 

Genel Kurula ilişkin farklı bir değerlendirme de Tacikistan İş Konseyi Başkanı Cihangir Fikri Saatçioğlu’ndan geldi. Saatçioğlu şöyle dedi:

 

“Artık çalışanlar bu kurullarda görev alıyor. Bana üçüncü dönem olmasına rağmen devam et dediler. Bu arada başka arkadaşlar yeterli verimliliği göstermedikleri için görev verilmedi. Bildiğim kadarı ile 19’a yakın başkan yetersizlikten yeniden aday yapılmadı. Artık kriterler devreye girdi. Bu işi bir kartvizit olarak görenlerin bu işte olmaması lazım.”

 

 

 

Görevimizi projelerle taçlandıracağız

 

 

 

Yeni dönemin çiçeği burnunda isimlerinden biri de Yurt Dışı Yatırımlar İş Konseyi Başkanı Kübra Orakçıoğlu Kazan oldu. Süleyman Orakçıoğlu’nun yeğeni olan Kübra Orakçıoğlu Kazan yeni döneme ilişkin şu mesajı verdi:

 

“Birçok farklı sektörü barındıran bir konseyiz aslında. Konseyimizde hem iş hayatındaki başarılı profesyoneller hem de şirket sahipleri yer alıyor. İnşaat, bankacılık, lojistik, perakende, eğlence gibi birçok sektör var. Buradaki en önemli konumuz, yurt dışı yatırımlarımızı mal ve hizmet ihracatı ile teşvik etmek. Dış ekonomik ilişkileri ticaretin, etkinin, küresel politikaların, ülke temsilinin çok daha ötesinde olarak görmek konseyin en önemli amaçlarından biridir. Bunu da DEİK değerleri, vizyon ve potansiyelinin küresel temsilcisi olarak kısa, orta ve uzun vadede projeler ile taçlandıracağız.”

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.