Mersin bir ilke imza atıyor, konseyler tarım zirvesi yapıyor

A -
A +

Türkiye’de ulusal tarım politikalarının belirlenmesinde fındıktan çaya, hububattan baklagile her alanda oluşturulmuş olan konseylerin büyük katkısı oluyor.

 

Konseyler o sektörde ticaret yapanları, sanayicileri, dernekleri, kooperatifleri, ilgili araştırma kuruluşlarını, sivil toplum örgütlerini bir araya getirmek amacıyla kurulmuş tüzel kişiliğe haiz kuruluşlar.

 

İşte tarımın nabzını tutan, bu alanda yeniliklerin önünü açan bu çatı kuruluşları 30 Mayıs’ta Mersin’de bir araya geliyor.

 

Bu bir ilk… Türkiye’de tarımın her alanında herkesi temsil eden kuruluşlar ilk defa bir araya gelecekler.

Mersin bir ilke imza atıyor, konseyler tarım zirvesi yapıyor
Abdullah Özdemir

Ev sahipliğini Mersin Ticaret Borsası Başkanı ve Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı Abdullah Özdemir’in yapacağı bu önemli etkinlikte Tarım Bakanlığı’nın yeni gelişmeleri paylaşması bekleniyor.

 

Mersin bu önemli etkinlik için seferber olmuş durumda. Başkan Abdullah Özdemir ilk defa gerçekleşecek bu etkinlik için başkanlar ile tek tek temasa geçiyor, görüşlerini alıyor.

 

Etkinliğin ortak akılla yapılması ve ortak akıl üretilmesi için çok titiz bir çalışma yürütülüyor.

 

Türkiye’de tarım politikalarının belirlenmesinde etkin olan konseylerin aslında birbirleri ile de görüş alışverişinde bulunması gerektiğini söyleyen Başkan Abdullah Özdemir şu noktaların altını çiziyor:

 

*Tarımda markalaşmak için birlikte hareket etmeliyiz.

 

*Bunun en etkili yollarından biri konseylerin iş birliği yapması.

 

*Tarımın stratejik sektör olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz.

 

*Yerli ve millΠüretim hareketinin desteklenmesi için çatı kuruluşların bir araya gelmesini çok önemsiyoruz.

 

*Tarım Bakanlığımızın desteği ile bu önemli etkinlikte hep birlikte yeni ufuklara yelken açacağız.

9 konsey davet ediliyor, ödül töreni de yapılacak

Mersin etkinliğine; Özkan Taşpınar (Ulusal Hububat Konseyi Başkanı), Yusuf Ziya Alım (Ulusal Çay Konseyi Başkanı), Hamza Bölük (Ulusal Fındık Konseyi Başkanı), Hamit Can (Ulusal Süt Konseyi Başkanı), Atay İşimtekin (Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı), Dr. Mustafa Tan (Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı), Ahmet Hacıince (Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı), Bertan Balçık (Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı), Abdullah Özdemir (Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı) davet ediliyor... Bu arada her konseyin önerisi ile en az iki kuruluşa ödül verilecek. Ödül alanların Tarım Bakanlığının desteklerinden yararlanan kuruluşlar olması hedefleniyor.

Teknoloji tutkunları drone ile teslimatı test etti

Yılın başıydı. Teknoloji yayıncılığı denildiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Hakkı Alkan aradı, buluşmak istediğini söyledi.

Mersin bir ilke imza atıyor, konseyler tarım zirvesi yapıyor
Hakkı Alkan

Buluştuk. Aynı zamanda ShiftDelete’in de kurucusu olan Alkan, başta Barselona olmak üzere dünyanın birçok kentinde yapılan ve bizim de çok kıskandığımız bir proje için imzaları attığını söyledi. Evet, İstanbul bunu yapmalıydı, “Doğru isim doğru proje” diye düşündüm.

 

Geçtiğimiz hafta teknoloji tutkunlarını bir araya getiren SDN Summit’i bu şekilde öğrendim. Görüşmede Hakkı Alkan fikir sordu, ben de ilklere imza atması gerektiği söyledim. Öyle de yapıldı.

 

Mesela Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, önümüzdeki dönemde atılacak adımları ayrıntıları ile ilk defa paylaştı.

 

Yine Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, yeni girişimcilere kaynak bulmak için çalışma yaptıklarını ve önümüzdeki günlerde atılacak adımlar için çok önemli bir çalışmanın bugün yarın ayrıntıları ile Resmî Gazete'de yayınlanacağını duyurdu.

 

Ve etkinlikte süper haber Hepsiburada’dan geldi. Hep birlikte drone ile teslimatın testini ilk defa gerçekleştirdi.

Mersin bir ilke imza atıyor, konseyler tarım zirvesi yapıyor
Nilhan Onal Gökçetekin

Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin, “Proje tamamlandığında Hepsiburada üzerinden verilen siparişler drone ile dakikalar içerisinde alıcısına teslim edilebilecek” müjdesini verdi sonra da şu bilgileri paylaştı:

 

*Türkiye’deki e-Ticaret hikâyesi Hepsiburada’nın hikâyesi ile çok paralel…

 

*Ticareti dijitalleştirme vizyonuyla teknolojinin yıkıcı değil, yapıcı gücüne odaklandık.

 

*Tüm paydaşlarımıza pozitif sosyal etki oluşturmayı hedefliyoruz.

 

*KOBİ’lerin, aile işletmelerinin, kadın girişimcilerin ve kooperatiflerin dijitalleşme süreçlerinin her adımında yardımcı olduk.

 

*Bugüne dek 400 bini aşkın şirketin dijitalleşmesini destekledik, 5 milyon kişinin geçimine katkıda bulunduk.

Teknoloji giyipteknoloji yiyoruz

Çok sayıda panelin yapıldığı SDN Summit’te en ilginç etkinlik gardırop ve mutfaktaki teknolojinin konuşulduğu paneldi.

 

Konuşmacılardan biri hazır giyim sektörünün önemli markalarından Damat’ın kurucusu Süleyman Orakçıoğlu idi.

Mersin bir ilke imza atıyor, konseyler tarım zirvesi yapıyor
Süleyman
Orakçıoğlu - Vehbi
Varlık

Süleyman Orakçıoğlu’nun DS Damat ve Damat gibi markalarıyla teknolojinin giyim sektöründeki yansımalarını paylaşması tüm dikkatleri çekti. Leke tutmayan gömlekler ve kırışmayan ceketler gibi yenilikçi ürünlerin tasarım ve üretim süreçlerini anlattı.

 

Mutfak sektörünün önemli isimlerinde Vehbi Varlık ise kurucusu olduğu İnoksan’ın yaptıklarını anlatırken akıllı mutfakları, robotik sistemler ve dijitalleşmenin mutfak sektöründeki yansımalarını aktardı.

İş insanları Düsseldorf’ta buluşacak, Alman turist Türkiye’ye gelecek

Türkiye’nin en köklü yayın kuruluşu İhlas Medya Grubu’nun aylık ekonomi dergisi Türkiye’de İş Dünyası, iş insanlarını Almanya’da üçüncü kez bir araya getiriyor. Almanya yolculuğuna 2022 yılında Köln ile başlayan dergi, bu yıl Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Türkiye-Almanya Temsilcisi Kemal Şahin’in ev sahipliğinde Düsseldorf’ta iş insanlarını buluşturmaya hazırlanıyor.

 

5 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek buluşmada, derginin Almanya özel sayısı da konuklara iletilecek.

 

Etkinliğin mimarı Kemal Şahin ile konuşurken geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in Türkiye ziyaretinin turizmi nasıl etkileyeceğini de sorduk şöyle cevapladı:

 

“Bu ziyaret turizm sektörüne büyük katkı yapacak. Almanlar Cumhurbaşkanımızın gittiği ülkeye biz de gidelim diye düşünecek. Almanya’nın böyle bir yapısı var.”

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.