G-20'ye dair notlar

A -
A +
ABD Başkanı Donald Trump seçildikten sonra gerçekleşen ilk önemli uluslararası zirve, Almanya'daki G-20 zirvesi oldu.
Zirve Angela Merkel'in tercihi ile Hamburg'da gerçekleşti.
Merkel'in amacı Almanya'nın güçlü sol geleneğiyle bilinen bir kentinde dünyanın en büyük ekonomilerinin liderlerini ağırlayarak, Almanya'nın çok kültürlü imajını göstermekti. Ancak şiddetli sokak gösterileri ve polis müdahalesi ile tam tersi bir resim verildi. ABD'nin First Lady'si Melanie Trump gösteriler yüzünden otelinde mahsur kaldı.
Bütün dünya ajansları göstericilerin oluşturduğu kaosu ve polisin sert müdahalesini yansıtan fotoğraflar geçti.
G-20 zirvesine dair uluslararası medyada en çok konuşulan şey tahmin edilebileceği gibi Trump oldu.
ABD Başkanı Trump'ın Rusya devlet başkanı Putin ile verdiği sıcak pozlar ABD kamuoyunda yine kaşların çatılmasına sebep oldu.
Buna ek olarak Trump'ın Merkel ve Macron'la soğuk münasebeti, ABD Başkanının Batılı müttefiklerinden ziyade Putin'i tercih ettiğinin bir göstergesi olarak algılandı.
Zirvenin en çok tartışılan görüntüsü ise, liderlerin bulunduğu toplantıda Trump'ın odadan çıktığı zamanlarda, ABD delegasyonunu kızı Ivanka Trump'ın temsil etmesi oldu.
ABD delegasyonunda bulunan diplomatlar veya seçilmiş siyasetçiler dururken, Trump'ın kızının ABD'yi babasının yokluğunda temsil etmesi özellikle ABD liberal medyasında büyük tepkiyle karşılandı.
Fakat Trump'ın bu eleştirileri ciddiye almadığını görmek mümkün. Başkan seçildiğinden itibaren kızı ve damadını Beyaz Saray içinde görevlendiren Trump, beyin takımını ailesinden seçiyor. Gelen eleştirileri ise umursuyor gibi görünmüyor.
Beyaz Saray'daki görevine ısınmış görünen Ivanka Trump ise bundan sonra daha da aktif ve görünür bir profil üstleneceği sinyalini veriyor...
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.