İki Gökçe Kırgız arasında hukuk savaşı: Marka davasında karar çıktı

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
İki Gökçe Kırgız arasında hukuk savaşı: Marka davasında karar çıktı

Magazin Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

‘Kalbime gömerim o zaman’ isimli şarkısıyla bilinen Gökçe Kırgız Durukan, marka haline getirdiği adından haksız kazanç elde ettiğini iddia ettiği Gökçe Kırgız Taner’e dava açmıştı. Davada karar çıktı, mahkeme Taner’in ‘Gökçe Kırgız’ markasını kullanmasının durdurulmasına hükmetti.

’Kalbime gömerim o zaman’ isimli şarkısıyla dönemin bilinen ismi haline gelen Gökçe Kırgız Durukan’ın, marka haline getirdiği isminden haksız kazanç elde ettiği iddiasıyla Gökçe Kırgız Taner’e açtığı dava karara bağlandı. 

İstanbul 1.Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmada davacı Gökçe Kırgız Durukan ve tarafların avukatları hazır bulundu.

İSMİN KULLANILMASININ ENGELLENMESİNİ TALEP ETTİ

Duruşmada söz alan Gökçe Kırgız Durukan, ‘’İsmin davalı tarafça kullanılmasının engellenmesini talep ediyoruz’’ dedi.

Davalı Gökçe Kırgız Taner’in avukatı ise müvekkilinin 2006’dan bu yana ‘Gökçe Kırgız’ sahne ismini kullanarak mesleki hayatını sürdürdüğünü belirterek, ‘’Müvekkilim 2013 yılında isim ve soy ismini değiştirerek ‘Gökçe Kırgız’ ismini kullanmıştır. Karşı tarafça isim ve soy isim değişikliği yönünden süresi içinde herhangi bir itiraz yapılmamıştır. Ayrıca müvekkilim evlendikten sonra ‘Taner’ soy ismini almış olup, hali hazırda ‘Gökçe Kırgız Taner’ ismini kullanmaktadır. Davacı, müzik dünyasında kesintisiz olarak yer almamıştır. Davanın reddine karar verilsin’’ ifadelerini kullandı.

İki Gökçe Kırgız arasında hukuk savaşı: Marka davasında karar çıktı

MARKAYI KULLANMAYI DURDURACAK

Mahkeme, davacı adına tecilli ‘Gökçe Kırgız’ ibareli markanın davalı tarafından kullanımının marka hakkına tecavüz teşkil eder durumda olduğunun tespit edildiğini belirterek ‘Gökçe Kırgız’ markasının davalı tarafça kullanımının durdurulmasına, hüküm kesinleştikten sonraysa kullanımının engellenmesine karar verdi.

146 BİN 485 LİRA TAZMİNAT  ÖDEYECEK

Mahkeme, 70 bin 485 lira maddi, 75 bin lira manevi tazminatın, ayrıca bin lira da itibar tazminatının davacıya ödenmesine karar verdi. Böylece toplamda kendisine 146 bin 485 lira tazminat ödenecek olan davacı tarafın, davalının yazılı olarak özür dilemesi talebinin ise reddine karar verildi. 

Düzenleyen:  - Magazin
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...