Unkapanı’ndan önce vardı, İbrahim Tatlıses’in de yolu ilk bu stüdyodan geçti

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:

Magazin Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

İbrahim Tatlıses, Kenan Temiz, Fahri Atılgan gibi birçok sanatçının kasetlerini çıkardığı ses kayıt stüdyosu, Elazığ’da yaklaşık 50 yıl önce hizmet vermeye başladı. Birçok sanatçının çalışmalarını yaptığı Kemaliye Stüdyosu, ilk günkü canlılığını koruyor ve müzik tarihine damga vuran melodileri yeniden yükseltiyor.

Elazığ’da yarım asrı aşkın bir süredir kemikleşmiş bir müzik mirası olan Kemaliye Stüdyosu, geçmişten günümüze birçok ünlü sanatçının ve müzisyenin ilk albümüne ev sahipliği yaparak, Türk müziğine damga vurdu. Özellikle İbrahim Tatlıses gibi ünlü isimlerin kariyerine temel atan bu stüdyo, ilk günkü canlılığını ve etkileyici atmosferini koruyarak, müziğin duygu dolu melodilerini zamanın ötesine taşıyor. Elazığ'ın kültürel zenginliklerinden biri haline gelen aynı zamanda müzik dünyasına armağan ettiği eserleriyle sanat galesini özelliğini taşıyan Kemaliye Stüdyosu, bugünün teknolojisi ile birleşerek Türk müziğine değer katan özel bir alanında önemini koruyor.

Öte yandan, Elazığ’daki bu tarihi stüdyonun bir zamanlar Türkiye'de müziğin buluşma noktası ve müzik endüstrisinin en önemli merkezi, kalbi olarak bilinen Unkapanı Plakçılar Çarşısından yaklaşık 20 yıl önce hizmet verdiği ve birçok sanatçının burada ilk albümünü çıkarttığı bildirildi.

Unkapanı’ndan önce vardı, İbrahim Tatlıses’in de yolu ilk bu stüdyodan geçti

“BİRÇOK SANATÇI İLK KASEDİNİ BURADA ÇIKARDI”

Baba mesleğini devam ettirdiğini dile getiren ses kayıt stüdyosu işletmecisi Alper Gözler (49), ''1977 yılında babadan kurulan firmamız halen devam etmektedir. Biz küçüklüğümüzden beri ses kayıt stüdyosunda devam ediyoruz. Yaklaşık 50 yıldır Elazığ’ın mahalli türkülerini, diğer sanatçılarının kayıt altına almaya çalışıyoruz. İbrahim Tatlıses’ten tutun da Kenan Temiz, Fahri Atılgan gibi birçok sanatçı burada ilk kasetlerini burada çıkardı. Biz genelde Elazığ ve Kemaliye yörelerinin türkülerini kayıt altına almaya, bunları arşivlemeye çalışıyoruz. Bu projeye devam ediyoruz. Unkapanı yokken, Elazığ’da bu iş daha iyi gidiyordu. İbrahim Tatlıses’in ilk albümü Elazığ’da Akıncılar bant kayıt stüdyosunda, ondan sonrasında ise dört albümü de Yalçın Plak’ta yapılıyor. Buradan İstanbul’a giden çok sanatçı oldu. 50 yılı aştı, bu işi yapanların hepsi kapattı ama biz devam ediyoruz. Şuanda Elazığ’ın bilinmeyen türküleri üzerine çalışmamız devam ediyor. İnşallah güzel bir şey ortaya çıkacak ve bunları TRT arşivine sokup herkese dinleteceğiz” dedi.

Unkapanı’ndan önce vardı, İbrahim Tatlıses’in de yolu ilk bu stüdyodan geçti

“UNKAPANI’NDAN 15-20 YIL DAHA ÖNCE AÇILDI”

Müzik öğretmeni ve aynı zamanda müzik araştırmacısı Aygün Çam ise ''Yapmış olduğum araştırmalar gösteriyor ki Elazığ’da açılan ses kayıt stüdyoları, Unkapanı’ndan 15-20 yıl daha önce açıldığı, Türkiye’de ilk açılan stüdyolar Elazığ’da açılmış. Birçok ulusal sanatçı ilk albümlerini Elazığ’da yaptı. İbrahim Tatlıses, işçi olarak çalıştığı dönemlerde ilk kasetini Elazığ’daki ses kayıt stüdyolarında yapıyor. Ardından İzzet Altınmeşe, Kenan Temiz hatta sonraki yıllarda Mahsun Kırmızıgül ve Alişan’a kadar uzayan bir sanatçı silsilesi Elazığ’da kayıtlarını alarak daha sonraki yıllarda ise İstanbul’a geçiş sürecini tamamlamışlardır. Elazığ’daki bu ses kayıt stüdyoları bu açıdan çok önemli. Bu geleneksel yapı Elazığ’da günümüzde devam etmekte. 50 yıldan fazla bir süredir açık olan Alper Gözler ağabeyimizin başlatmış olduğu bir projede biz de tekrar burada görev aldık” diye konuştu.

Düzenleyen:  - Magazin
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...