Koronavirüsle mücadele kapsamında hayati önem taşıyan toplumsal bağışıklığa hızlı bir biçimde ulaşmak isteyen devletler, aşıda yaş haddini düşürmeye devam ediyor. Bu kapsamda;  ABD’nin ardından İsrail de Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının 3’te 1 doz oranı ile 5-11 yaş grubuna uygulanmasına onay verdiğini duyurdu.

1,2 MİLYON ÇOCUĞUN AŞILANMASI HEDEFLENİYOR
İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Komitedeki uzmanların çoğunluğu, bu yaş grubunu aşılamanın yararının herhangi bir riskten daha ağır bastığı görüşündeydi” ifadeleri kullanılarak, söz konusu grubun aşılama kampanyanın başlangıç tarihinin birkaç gün içinde kamuoyuna açıklanacağı aktarıldı.

Pfizer/BioNTech, 5 ila 11 yaş arası çocuklar üzerinde yapılan bir klinik denemede aşının korona virüse karşı yüzde 90,7 etkinlik gösterdiğini açıklamıştı. İsrail’de yeni başlatılacak olan aşılama kampanyası ile 5-11 yaş grubundaki yaklaşık 1,2 milyon çocuğun Covid-19’a karşı aşılanması hedefleniyor.

EBEVEYNLERİN YALNIZCA YÜZDE 27'Sİ AŞIYA OLUMLU BAKIYOR
Sağlık yetkilileri, söz konusu yaş grubu aşılanmadıkça ülkenin "sürü bağışıklığına" ulaşabileceğinden şüphe duyduklarını dile getirmişti.

Geçen hafta İsrail'de yapılan bir ankete göre, ebeveynlerin yüzde 27'sinin 12 yaşın altındaki çocuklarına aşı olmasına izin vereceği, yüzde 33'ünün aşıya karşı çıktığı ve yüzde 40'ının kararsız olduğu ortaya çıkmıştı.

İsrail’de salgının başından bu yana 1 milyon 337 bin 153 kişide Covid-19 tespit edilirken, toplam 8 bin 143 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

ABD'de 5-11 yaş arası çocuklara aşı onaylandı ABD'de 5-11 yaş arası çocuklara aşı onaylandı ABD’de Covid-19 aşılamasında yeni bir döneme giriyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Pfizer-BioNTech aşısının düşük dozunu 5-11 yaş grubuna uygulanmasını kabul etti.