İştah kontrolü için doğal karışım: İnanılmaz tokluk hissi sağlıyor

Düzenleyen: / Kaynak: Haber Merkezi
- Güncelleme:
İştah kontrolü için doğal karışım: İnanılmaz tokluk hissi sağlıyor
Haber

Sağlık Haberleri  / Haber Merkezi

Kilolarından kurtulmak isteyenler sıkı diyetlere başvuruyor. Ancak bazen beslenmeye dikkat etmek de zayıflamak için çözüm olmayabiliyor. Bu noktada uzmanından bir çözüm önerisi geldi.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? Hem sağlıklı kalıp hem de doğru kilo mu vermek istiyorsunuz? Eczacı Ezgi Nevçehan tokluk hissi oluşturan ve iştaha dur diyen doğal karışım tarifleri verdi. 

NANE VE TARÇIN ÇAYI İLE TOKLUK HİSSİ

Eczacı Ezgi Nevçehan'ın önerileri arasında önemli bir yer tutan nane çayı, sadece hoş bir içecek değil; aynı zamanda insülin seviyelerini dengeleyerek açlık hissini azaltıyor. Yemeklerden 2 saat önce tüketilen nane çayı, metabolizma hızını artırarak kilo verme sürecine destek oluyor.

İŞTAH KONTROLÜ İÇİN DOĞAL YAĞ KARIŞIMI

Nane Yağı: 20 damla
Lavanta Yağı: 20 damla
Tarçın Yağı: 20 damla
Greyfurt Yağı: 20 damla

Eczacı Ezgi Nevçehan, iştah kontrolü için de yukarıdaki malzemelerle hazırlanan doğal yağ karışımını önerdi. Nevçehan, “Özellikle greyfurt yağı, yağ dokusunu parçalama özelliği ile biliniyor. Gün içinde bu karışımı yemeklerden iki saat önce kullanmanızı ve bol su tüketmenizi öneriyorum. Bu karışım koklama suretiyle iştah merkezini inhibe eder aynı zamanda insülini dengelemekte de yardımcı olur” dedi. Nevçehan, bu formülün tokluk hissi sağlamayı amaçladığını da belirtti. 

SU VE LİFLİ GIDALAR TÜKETİN

Eczacı Ezgi Nevçehan, “Doktor kontrolü eşliğinde eczanelerde satılan lifli gıda takviyeleri yemeklerden iki saat önce (karnıyarık otu gibi) kullanılabilir. Bu gıdalar sindirim sistemini düzenleyerek tokluk hissi yaratmada etkili oluyor. Ancak, bu yöntemi uygulamadan önce bireylerin sağlık durumlarını göz önünde bulundurmaları ve uzman tavsiyesi almaları önemlidir” şeklinde konuştu.

DUYGUSAL SEBEPLER KİLO ALDIRIYOR

Eczacı Ezgi Nevçehan, kilo verememenin altında metabolik süreçler kadar ruhsal sebeplerin de rol oynadığını belirtti. Nevçehan “Kronik stres, vücuttaki stres hormonlarının seviyelerini etkilemekte ve metabolizma döngüsünü bozmaktadır. Bir diğer etken ise bağırsak sağlığımızdır. Sağlıklı beslenmek temel kuraldır. Sağlıklı beslenirken kişinin alerjen gıda maddelerini de göz ardı etmemesi önemli bir altın kuraldır” ifadelerini kullandı.

Düzenleyen:  - Sağlık
Kaynak: Haber Merkezi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...