Kadınlar düzenli egzersizden erkeklere göre daha fazla yarar görüyor

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Kadınlar düzenli egzersizden erkeklere göre daha fazla yarar görüyor

Sağlık Haberleri  / Anadolu Ajansı

Bilim insanları, yarısı kadar çaba harcasalar bile kadınların egzersizden sağlık açısından erkeklere göre daha fazla fayda elde ettiğini ortaya koydu. Araştırmacılara göre kadınların karşı cinse oranla az egzersiz yaparak kalplerini daha sağlıklı tutabilmeleri mümkün.

ABD'de bilim insanları, fiziksel aktivitenin cinsiyete bağlı farklılıkları olup olmadığını tespit etmek amacıyla 1997 ile 2017 yılları arasında Ulusal Sağlık Görüşme Anketi'ne katılan 412 binden fazla kişinin egzersiz alışkanlıklarını inceledi.

KADINLARIN 140’I ERKEKLERDEKİ 300 DAKİKAYA EŞ DEĞER

Erkeklerin düzenli egzersizden kadınlarla aynı seviyede faydalanmaları için daha fazla çalışma yapmaya ihtiyaç duyduğunu belirleyen araştırmacılar, kadınların haftada 140 dakikalık orta-ağır düzeyde egzersizinin erkeklerin 300 dakikalık aynı düzeyde egzersiz yapması ile eşdeğer olduğunu kaydetti.

KALP KRİZİNDEN ÖLÜM ORANI YÜZDE 36 AZALIYOR

Araştırmada ayrıca, düzenli egzersiz yapan kadınların kardiyovasküler rahatsızlıklar, kalp krizi veya inmeden ölme oranının yüzde 36 daha az olduğu, düzenli egzersiz yapan erkeklerde ise bu oranın yüzde 14 daha az olduğu tespit edildi.

Çalışmada, incelenen yıllar arasında düzenli egzersiz yapan kadınların yapmayanlara oranla yüzde 24 daha az ölüm riskine sahip olduğu, bu oranın erkeklerde ise yüzde 15 olduğu bildirildi.

Araştırma "Journal of the American College of Cardiology" dergisinde yayımlandı.

Düzenleyen:  - Sağlık
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...