Nefes darlığı şikayetiyle gitti, hastalığını öğrendi

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Nefes darlığı şikayetiyle gitti, hastalığını öğrendi
Tedavi Yöntemleri, Haber

Sağlık Haberleri  / Anadolu Ajansı

Osmaniye'de baş dönmesi ve nefes darlığı şikayetiyle hastaneye başvuran 30 yaşındaki Hasan Mert’e kalp kasında kalınlaşma teşhisi koyuldu. Mert, açık ameliyata gerek kalmadan uygulanan ‘septal ablasyon’ yöntemiyle sağlığına kavuştu. Tedavisi sonrası konuşan Mert, “Şu an gayet iyiyim, rahat nefes alabiliyorum. Hareketlerimi, egzersizlerimi yapabiliyorum” dedi.

Osmaniye'de yaşayan Hasan Mert'e, baş dönmesi ve nefes darlığı gibi bazı şikayetleri üzerine gittiği kentteki bir hastanede doğuştan kalp kası kalınlaşması anlamına gelen "hipertrofik kardiyomiyopati" teşhisi konuldu. Mert, daha sonra tedavisi için Dicle Üniversitesi (DÜ) Kalp Hastanesine geldi.

AÇIK AMELİYATSIZ TEDAVİ

Kardiyolog Prof. Dr. Hakkı Şimşek tarafından tetkikleri yapılan Mert'e açık ameliyata gerek duyulmadığı, "septal ablasyon" yöntemi ile tedavisinin mümkün olduğu söylendi.

Şimşek tarafından gerçekleştirilen yöntemle kasıktaki atar damardan girilerek kalbi besleyen damarlara ulaşıldı, böylece kalınlaşan ve kalbin rahat boşalmasına engel olan, adaleyi besleyen damara alkol verilerek sorun giderildi.

Nefes darlığı şikayetiyle gitti, hastalığını öğrendi - 1. Resim

"ŞU AN İYİYİM, RAHAT NEFES ALABİLİYORUM"

Sağlığına kavuşan Hasan Mert, doğuştan kalp kasında kalınlaşma olduğunu yaklaşık 1,5 yıl önce öğrendiğini söyledi.

Mert, "Tedavi konusunda araştırmalar yaparken Prof. Dr. Hakkı Şimşek ile tanıştım. Açık ameliyata gerek kalmadan tedavi oldum. Şu an gayet iyiyim, rahat nefes alabiliyorum. Hareketlerimi, egzersizlerimi yapabiliyorum. Burada şifa buldum" dedi.

UYGULANAN YÖNTEM KONFORLU 

Kalp kası kalınlaşmasının genetik bir hastalık olduğunu belirten Şimşek, bu hastalığın kimi hastalarda erken kimi hastalarda ise geç belirti verdiğini kaydetti.

Şimşek, bunun zor bir hastalık olduğunu anlatarak, hastaya uygulanan yöntemin ise daha konforlu olduğunu söyledi.

Şimşek, "Daha hastaneden çıkmadan bile şikayetlerinde yüzde 70 gerileme olduğunu ifade ediyor. Asıl değerlendirmemizi bir ayın sonunda göreceğiz. Hastamızın ne kadar rahatlamış olduğunu görebileceğiz" dedi. Ayrıca "Dış merkezlere hasta göndermeyi bitirdik. Şimdi dışarıdan hastalarımızı kabul ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Düzenleyen:  - Sağlık
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...