Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Tiryakilere kötü haber: Türk erkekleri sigara kaynaklı ölümlerde dünya ikincisi

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Tiryakilere kötü haber: Türk erkekleri sigara kaynaklı ölümlerde dünya ikincisi
Sigara, 9 Şubat, İnme, Covid, Haber

Sağlık Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Türk erkeklerinin yüzde 31’nin sigara kaynaklı hastalıklardan ölümlerde 2. sırada olduğunu vurgulayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Saliha Ercan, uyarılarda bulundu. Sigaranın 4 binden fazla kimyasal içerdiğine dikkat çeken Ercan, tütün ürünlerinin neden olduğu sağlık sorunlarına dikkat çekti.

Sigaranın akciğer kanseri başta olmak üzere diğer kanserler, kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH) ve kalp damar hastalıkları riskini artıran en önemli etken olduğunu hatırlatan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Saliha Ercan, 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü dolayısıyla bilgilendirmede bulundu.

4 BİNDEN FAZLA KİMYASAL İÇERİYOR

Uzm. Dr. Ercan, “Sigara dumanında bulunan 4 binden fazla kimyasal maddenin 80’den fazlasının kanser yapıcı özelliği bulunuyor. Akciğer kanserine yakalanan her 10 hastadan 8’nin sigara kullanıcısı olduğu biliniyor. Sinsi bir hastalık olan akciğer kanserine yüzde 60-70 vakada ancak ileri evrede tanı konulabiliyor” şeklinde konuştu.

“KOAH’IN YÜZDE 90 SEBEBİ SİGARA”

Sigaranın sebep olduğu zararlardan bahseden Uzm. Dr. Saliha Ercan, “Günümüzde en ölümcül dördüncü hastalık olan KOAH’ın yüzde 90 sebebi sigaradır. Koroner kalp hastalığına bağlı ölümlerin yüzde 10-30’undan sigara sorumludur. Günde 1-4 arası sigara içimi ve hatta pasif sigara içicisi olmak bile kalp ve akciğer hastalıklarına yakalanma riskini artırmaktadır” ifadelerini kullandı.

İNME RİSKİNİ ARTIRIYOR, KANSERE DAVETİYE ÇIKARIYOR

Sigara kullananlarda gırtlak kanseri, prostat kanseri ve mesane kanseri görülme sıklığı belirgin şekilde arttığını işaret eden Uzm. Dr. Ercan, “Midede gastrit, ülser ve mide kanseri riskini artırmaktadır. Hamilelikte sigara içiminin bebeğe zararlı olduğu kesin kanıtlanmıştır. Sigara içenlerde Alzheimer hastalığına yakalanma ve inme riski artmaktadır. Kısırlık, erken doğum, erken menopoz riski artmaktadır. Gün içinde yorgunluk, halsizlik, stres ve uykusuzluk görülebilir. Sigaranın ciltte kırışıklık, dişlerde sararma ve ağız içinde kötü koku oluşumu gibi estetik zararları da mevcuttur. Her yönden sağlığımıza zararı olan sigara için söyleyebileceğimiz tek şey, ‘sigarayı bırak hayatı bırakma’ olacaktır” ifadelerini kullandı.

KORONAVİRÜSÜ AĞIR GEÇİRME SEBEBİ

Sigara ve Kovid-19’u da ilişkilendiren Uzm. Dr. Ercan, “Aralık 2019’dan itibaren görünmeye başlayan Kovid-19 enfeksiyonu da hem kalp-damar sistemi hem solunum sistemine doğrudan hasar vermektedir. Mevcut bilgiler göstermektedir ki, sigara kullanımının yol açtığı başlıca hastalıklar olan kalp-damar hastalıkları ve KOAH gibi kronik solunum hastalığı bulunan bireyler, sağlıklı bireylere göre Kovid-19 hastalığını daha ağır geçirmektedir. Dolayısıyla, sigara kullanımına bağlı gelişen bu hastalıklar, ağır Kovid-19, zatürre gibi hastalıklar için doğrudan birer risk faktörüdür. Diğer yandan, sigara kullanımı solunum yollarımızdaki koruyucu mekanizmaları bloke ederek, alt solunum yolu enfeksiyonu gelişimini kolaylaştırmaktadır. Tüm bu gerekçelerle sigara kullanımının terk edilmesi, hastalıkların sağlığımızı tehdit ettiği şu günlerde çok önemli ve önceliklidir” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

Düzenleyen:  - Sağlık
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...