Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Türk otomotivcilerden İsveç hamlesi

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
Türk otomotivcilerden İsveç hamlesi

T-Otomobil Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Ticaret Bakanlığı desteğiyle İsveç’e gitti, Türkiye’yi ve otomotivdeki gücümüzü anlatan heyet ayrıca önemli markalarla iş birlikleri konuştu…

Otomotiv Sektöründe Yeşil Dönüşüm Ur-Ge Projesi kapsamında İsveç’e yönelik yurtdışı pazarlama faaliyeti gerçekleştiren Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), dünyanın önde gelen otomotiv şirketlerinden Volvo Car, Scania ve SKF’yi ziyaret etti.

TÜRKİYE'DEN İSVEÇ'E İLK HEYET

OİB’den Genel Sekreter Yardımcısı Ayşe Mehtap Ekinci ve OİB proje yetkililerinin katıldığı ve Stockholm Ticaret Müşaviri Gökhan Örnek, proje katılımcısı 12 ihracatçı firmadan 22 yetkili ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinin yer aldığı heyetin İsveç’e yönelik ziyareti, 2024 yılında Türkiye’den İsveç’e düzenlenen ilk heyet olma özelliği taşıyor. Etkinlikte, İsveç’e yönelik sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm uygulamalarının yerinde gözlemlenebilmesinin yanı sıra iş birliği fırsatlarını değerlendirilme fırsatı yakalandı.

Volvo Car ziyaretinde Sürdürülebilirlik Birim Başkanı Anders Kärrberg ve satın alma ekibinin sunumlarının ardından, Türk firma yetkilileri satın alma ekipleri ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Ziyarette yenilikçi teknoloji ve politikaları yerinde inceleyebilme imkânı sunan fabrika turu ve marka deneyim merkezi turları düzenlendi.

MEVCUT İŞ POTANSİYELİ ÜZERİNDE DURULDU

SKF ziyaretinde de heyeti SKF Group Başkanı ve CEO’su Rickard Gustafson karşıladı. Ardından SKF Otomotiv Başkanı Kerstin Enochsson SKF’nin kurumsal kimliği, vizyonu, stratejisi ve sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve elektrifikasyon konularına yaklaşımını ele aldığı sunumunda ayrıca SKF ile Türkiye arasındaki mevcut iş potansiyeli üzerinde de duruldu. Ayrıca SKF ve OİB iş birliğine dair gelecekte neler yapılabileceği konusu gündeme geldi.

Scania ziyaretinde de katılımcı firmalar ilgili satın alma ekipleri ile ikili iş görüşmeleri yapma fırsatı yakalarken, Scania yetkililerince yapılan sunumlar sırasında kurumsal vizyon ve politikalarının yanı sıra karbon emisyonlarının azaltılarak üretim süreçlerini iyileştirme ve sürdürülebilir tedarik zinciri sürecinde tedarikçilerinden beklentileri paylaşıldı.

Heyet görüşmeler kapsamında ayrıca birçok önemli markayı bünyesinde barındıran ve Wallenberg Foundations AB içerisinde yer alan FAM AB’nin CEO’su Håkan Buskhe ve Oskar Gustafson ile Türkiye ve İsveç arasındaki ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin değerlendirildiği bir görüşme de gerçekleştirildi.

Düzenleyen:  - T-Otomobil
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...