Alper Gezeravcı uzay yolculuğunu gençlere anlattı: Surda bir delik açtık

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Alper Gezeravcı uzay yolculuğunu gençlere anlattı: Surda bir delik açtık

Teknoloji Haberleri  / Anadolu Ajansı

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 18 gün kalan Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı Antalya'da Gençlik Paneli'ne katıldı. Uzay yolculuğundaki deneyimlerini anlatan ve soruları cevaplayan Gezeravcı, "Bu, bir hikayenin başlangıç noktasıydı. Surda bir delik açtık. Devletimizin kararlılığı ile devamı gelecek" diye konuştu.

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı,  Antalya Diplomasi Forumu 2024'te gerçekleştirilen "Gençlik Paneli"nde konuştu. 

Uzay yolculuğu hakkında merak edilenleri cevaplayan Gezeravcı, fırlatma aşamasında bir korku ya da heyecan hissetmediğini ifade ederek, o süreçte heyecanlanması gereken son kişi olduğunu, görevini en iyi şekilde yapmayı düşündüğünü dile getirdi.

'GEÇ BAŞLADIK AMA...'

Türkiye'nin uzaya kendi insanını gönderen 22'nci ülke olduğu bilgisini veren Gezeravcı, "Uzay ekosistemindeki döngünün içerisinde yer alabilecek çalışmalara bu kadar hızlı giren başka bir ülke yok. Geç başladık ama bundan sonraki süreçte aynı gecikme yaşanmayacak. Devletimizin bu konudaki iradesi de sağlam" diye konuştu.

Alper Gezeravcı uzay yolculuğunu gençlere anlattı: Surda bir delik açtık - 1. Resim

'SURDA BİR DELİK AÇTIK'

Türkiye'nin insanlı uzay misyonunun bir defaya mahsus olmadığına işaret eden Gezeravcı, "Bu, bir hikayenin başlangıç noktasıydı. Surda bir delik açtık. Devletimizin kararlılığı ile devamı gelecek" ifadelerini kullandı.

Alper Gezeravcı uzay yolculuğunu gençlere anlattı: Surda bir delik açtık - 2. Resim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı resmi açıklamaya kadar ailesinin uzaya gideceğinden haberinin olmadığını anlatan Gezeravcı, şöyle konuştu:

"Mülakat sürecinde bu sürecin gizli olduğu söylenmişti. Asker olduğum için benim için gizlilik anne ve babamdan bile gizlemek anlamına geliyor. Resmi açıklama yapılmadan önce ABD'ye eğitime gittim. Aileme farklı bir görev gerekçesiyle gittiğimi beyan ettim. Ailem, bana F-16 pilotu olduğum için bu memleketin yetiştirdiği bir kişi olarak kendi evlatları gözüyle değil memlekete borcunu ödemesi gereken bir evlat olarak bakıyorlardı.

Alper Gezeravcı uzay yolculuğunu gençlere anlattı: Surda bir delik açtık - 3. Resim

Açıklama yapıldıktan sonra yine aynı gözle baktılar ve beni hep desteklediler. Tabii anne yüreği yufkadır. Fırlatma günü annemin gözlerindeki yaştan ve yüzündeki ifadede endişeyi gördüm. Kendilerine aldığım eğitimler dolayısıyla görevi başaracağımı, gönüllerinin ferah olmasını hep söyledim. Bir roket içinde değil bisiklete binerken de mukadderatınız gelmişse her şey olabilir. Kadere inanan insanlarız. Helalleştik."

 

NE OLMUŞTU?

Alper Gezeravcı'yı uzaya taşıyan araç, 16 Ocak'ta ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatıldı. Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu Dragon uzay aracı ve Axiom-3 görev ekibi Uluslararası Uzay İstasyonu'nda geçirdiği 18 günün ardından 9 Şubat'ta Florida'da açıklarında okyanusa iniş yapmıştı. Gezeravcı'nın yolculuğunun başlamasının ardından uzay aracında ilk mesajı "İstikbal göklerdedir" olmuştu. Gezeravcı istasyonda kaldığı süre boyunca 13 deney gerçekleştirdi.

Alper Gezeravcı uzay yolculuğunu gençlere anlattı: Surda bir delik açtık - 4. Resim

Düzenleyen:  - Teknoloji
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...