SSB Başkanı Görgün'den KAAN'ın test pilotları ve proje ekibine tebrik

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:

Teknoloji Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Savunma Sanayii (SSB) Başkanı Haluk Görgün, milli muharip uçak Kaan’ın ilk uçuşu sonrası test pilotları ve proje ekibi ile bir araya geldi. Ekibi tebrik eden Görgün, “İşimiz daha yeni başlıyor. Bugün bir milat, yeni hedeflerimizin başlangıcı” dedi.

TUSAŞ tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak KAAN bugün ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Kaan’ın ilk uçuşu sonrası SSB Başkanı Haluk Görgün de test pilotları ve proje ekibi ile bir araya gelerek, ekibi tebrik etti.

Görgün, yakalanan başarının bir başlangıç olduğunu ve hedeflere gidilen yolda yoğun bir dönemin bulunduğunu belirterek, "İşimiz daha yeni başlıyor. Bugün bir milat, yeni hedeflerimizin başlangıcı" dedi.

ÜRETİM SÜRECİ 2022'DE BAŞLAMIŞTI

Yüksek manevra, düşük radar görünürlüğü, geliştirilmeye açık aviyonik mimari, artırılmış durumsal farkındalık, hassas hedefleme, birlikte çalışabilme gibi 5. nesil savaş uçaklarında olan bütün kabiliyetlere sahip olan Kaan‘ın üretim faaliyetlerine Mart 2022'de başlandı.

SSB Başkanı Görgün'den KAAN'ın test pilotları ve proje ekibine tebrik - 1. Resim

Mayıs-Kasım 2022 tarihleri arasında komponent montajları tamamlanarak, Kasım 2022'de son montaj hattı devreye alındı. Aralık 2022 ve Ocak 2023 tarihlerinde gerçekleştirilen yoğun sistem testlerinin devamında 10 Şubat 2023 tarihinde planlanandan önce hangardan çıkış gerçekleştirilirken, 12 Şubat 2023 tarihinde ilk motor çalıştırma faaliyeti icra edildi.

SSB Başkanı Görgün'den KAAN'ın test pilotları ve proje ekibine tebrik - 2. Resim

17 Mart 2023 tarihinde ise ilk yavaş taksi testleri başarı ile tamamlanarak, ilk uçuşa kadar olan dönemde gerekli güçlendirme faaliyetleri yürütülerek uçuş öncesi testler tamamlandı. İlaveten Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek konfigürasyon için hava aracı ve sistem gereksinimleri tanımlandı, hava ve sistem fonksiyonları belirlendi ve ön tasarım fazı tamamlandı.

KAAN'IN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

İlk uçuşunu bugün gerçekleştiren Kaan, 13 dakika havada kalarak, 8000 feet iritfa ve 230 knot hıza ulaşmayı başardı. Kaan’ın maksimum seyir hızı 1,8 Mach, irtifa tavanı 55 bin ft, güç limitleri ise +9g/-3,5g. Milli uçakta dahili silah yuvası, superseyir kabiliyeti, düşük radar izi, çoklu görev profili, hava-hava kabiliyeti de yer alıyor.

Düzenleyen:  - Teknoloji
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...