Çanakkale'de seyyar araçla kuyumculuk yapan vatandaş görenleri şaşkına uğratıyor. 40 yıllık meslek hayatından iki defa ciddi soygun girişimleriyle karşı karşıya kaldığını belirten esnaf, altınlarının çok fazla rağbet gördüğünü ve bazen veresiye satış yaptığını söyledi. 

ALTINLARINI 40 YILDIR SEYYAR SATIŞLA SATIYOR
Yenice’nin Kalkım ile Balıkesi’in Balya ilçelerinde halk pazarlarında seyyar olarak tezgah açan Ertuğrul Müftüoğlu, 40 yıldır baba mesleği olan sarraflık mesleğini sürdürüyor. Yenice bölgesinde tütün ve biber ekimi zamanlarında vatandaşların veresiye aldıkları altınları hasat zamanı ödediklerini belirten Müftüoğlu, “Bu iş baba mesleğim. 40 yılı aşkın süredir Kalkım ile Balya arasında seyyar sarraflık yapıyoruz. Bu yöreyi yıllar önce babam alıştırmış. Sezondan sezona, tütün parasından biber parasına bu bölgede para döner. Herkes birbirini tanıdığı için güvenle alış veriş yapılır. Genelde 22 ayar ürünler satarız. Düğünler için bileşik, yatırım aracı olarak 2,5’luk ata lirası ve çeyrek altın alınır. 40 yılı aşkın süredir meslekte bu şekilde çalışıyoruz” dedi.

"BİR KAÇ SENEYE BİZ DE DÜKKANI SABİTLERİZ"
Mesleğin son temsilcileri olduklarını ve büyük risk taşıdıklarını belirten Müftüoğlu. “Bir kaç seneye kadar biz de dükkanları sabitleştiririz. Mesleğin tadı kaçtı, sokaklarda altın satmak zor. Riskleri çok. Yollarda silahla önümüze geçenler, kurşun atanlar oldu. Bunları ben yaşadım iki defa. Allah’a şükür malımızı, canımızı gasp ettirmeden, sağlığımızı kaybetmeden işimizin başındayız yine. Mecburuz, buralar küçük yerler. Allah bereket versin karnımızı doyuracak kadar üç beş kuruş bir şeyler oluyor” diye konuştu.

"VERESİYE ALTIN VERİYORUM"
Ertuğrul Müftüoğlu, "Sezon olarak veresiye satışın paraları dönmeye başladı. Veresiye verdiğimiz müşterilerimiz çok. Bunların paraları yavaş yavaş tahsil olurken, herkes ödemesini düzenli bir şekilde yapar. Kalkım ve yakın köylerdeki halkımıza vatandaşlarımıza bir iki aylık veresiye altın verebiliyoruz. Çeyrek altın ihtiyaçlarını görebiliyoruz. Çünkü biber sezonunda biberlerini sattıklarında gelip ödemelerini yapıyorlar. Bu şekilde halkla iç içeyiz. Böyle olmasa ticaret olmuyor. Eylül ayına kadar idare ediliyor. Eylül ayının sonunda kırmızı biberini ve domatesini toplayan, satan ödemelerini bize yapıyor. Bu çark bu şekilde devam ediyor. Bir dahaki sene yine Allah ömür verirse bu şekilde devam ederiz” dedi.
"ANLIK FİYATLARI İNTERNET ARACILIĞIYLA TAKİP EDİYORUZ"
Seyyar olduğu için altın kurunu da cep telefonu aracılığıyla internetten takip ettiklerini ifade eden Müftüoğlu, “Anlık altın fiyatlarını internet aracılığı ile telefonlarımızdan takip ediyoruz. Güvenemediğimiz zaman da hemen İstanbul’u arıyoruz. Anlık Kapalı Çarşı’daki borsa fiyatını alıyoruz. Bir süre bunla idare ediyoruz. Yüklü satış olursa, düşüp çıktığını internet veya tekrar İstanbul’u arayarak takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

Seyyar salça fabrikasıyla ev ev gezip salça çıkartıyor Seyyar salça fabrikasıyla ev ev gezip salça çıkartıyor Bursa'da bir girişimci, yaptığı seyyar salça makinesi ile sokak sokak gezerek salça telaşına düşen vatandaşlara ucuz fiyata salça çekiyor.

Pandemi seyyar satıcıların sayısını arttırdı Pandemi seyyar satıcıların sayısını arttırdı Şanlıurfa’da koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde vakaların artmasıyla kapalı alanlara rağbet azalırken, seyyar satıcıların da sayısı arttı.

Seyyar satıcıydı, dünyaya ihracat yapan bir iş adamı oldu Seyyar satıcıydı, dünyaya ihracat yapan bir iş adamı oldu Bursa'da seyyar satıcılıkla boza satmaya başlayan aile, şimdi kurdukları fabrikada dünyaya boza satıyor.