Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Bebeklerle şarkı söyleyerek konuşmak dil öğrenmelerine yardımcı oluyor

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Bebeklerle şarkı söyleyerek konuşmak dil öğrenmelerine yardımcı oluyor
Bebek, Şarkı, Dil, Haber

Yaşam Haberleri  / Anadolu Ajansı

Cambridge Üniversitesinde yapılan bir araştırma, ebeveynlerin bebeklerinin dil öğrenmelerine yardımcı olmak amacıyla onlarla şarkı söyleyerek konuşmaları gerektiğini ortaya koydu.

Araştırmalara göre şarkılar bebek gelişiminin anahtarı. Uzmanlar, bebeklere şarkı söylemenin sakinleştirici etkisinin yanı sıra bir diğer faydasını da vurguluyorlar. Yapılan bir araştırmaya göre; ebeveynlerin bebekleriyle konuşurken şarkı söylemeleri, onların dil öğrenmelerini kolaylaştırıyor. 

Bir ilkokul öğretmeninin 18 farklı çocuk şarkısı söylediği bir videoyu izlettikleri; 4, 7 ve 11 aylık toplam 50 bebeğin beyin aktivitesini kaydeden Cambridge Üniversitesinden araştırmacılar, bebeklerin dinledikleri şarkıyı beyinlerinde nasıl kodladıklarını anlamak için özel algoritmalar kullandı.

Bebeklerle şarkı söyleyerek konuşmak dil öğrenmelerine yardımcı oluyor

Araştırmacılar, bunun sonucunda bebeklerin dili, çocuk şarkılarındaki ve ninnilerdeki ritmin yükselip alçalan tonlarından öğrendiğini ortaya koyarken disleksi ve gelişimsel dil bozukluğunun ritmin yükselip alçalan tonlarından elde edilen fonetik bilginin işlenmesindeki zorluklardan ziyade ritim algısıyla ilişkili olabileceğini de öne sürdü.

Araştırmacılardan Profesör Usha Goswami, ebeveynlerin dil öğreniminde bebeklerine yardımcı olabilmek için onlarla şarkı söyleyerek konuşmaları gerektiğini vurgulayarak "Ebeveynler bebekleriyle mümkün olduğunca çok konuşmalı ve şarkı söylemeli ya da tekerleme gibi bebeğe yönelik konuşmalardan faydalanmalı" dedi. Goswami, 

Araştırmanın detayları, "Nature Communications" dergisinde yayımlandı.

Düzenleyen:  - Yaşam
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.