Bu köy 900 yıldır Ramazanın ilk günü aynı yemeği yiyor! Yüzyıllardır süren gelenek değişmedi

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:

Yaşam Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Bursa'nın Kestel ilçesinde Osmanlı köyü olarak bilinen Kozluören köyünde yüzyıllardır tüm köy halkı Ramazan ayının ilk gününde aynı yemeği yiyor. 400 nüfuslu köydeki her hane ilk iftarda oruçlarını çullama ve yeşil mercimek yiyerek açıyor.

Bursa'ya yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta İnegöl ve Kestel ilçelerinin tam ortasında yer alan Kozluören köyünün geçmişi Selçuklu Devleti'nin son dönemlerine kadar dayanıyor.

O dönemde yaşamış ve köyün kurucusu olarak da bilinen Abdal Mehmed ismindeki dervişin savaş zamanı ve Ramazan ayının ilk günü eşi Gül Hatun'a yaptırıp tüm köye dağıttığı Çullama ve Yeşil Mercimek geleneği 900 yıldır hiç bozulmadan günümüze kadar ulaşıyor.

Bu köy 900 yıldır Ramazan'in ilk günü aynı yemeği yiyor! Yüzyıllardır süren gelenek değişmedi - 1. Resim

TÜM OCAKLARDA AYNI YEMEĞİN KOKUSU

11 Ayın Sultanı Mübarek Ramazan ayının ilk gününde 20 haneli köyün her mutfağında sabah erken saatten itibaren bu iki yemek hazırlanıyor. İftar vakti yaklaştığında ise tüm ocaklardan pişen geleneksel iki yemeğin kokusu geliyor.

Önce elde açılan yufkalar bir tepsiye baklava gibi dizilip üzerine tercihe göre pişirilen beyaz yada kırmızı etler dökülüyor. Daha sonra tereyağı eritilerek hazırlanan soslar dökülerek çullama denilen yemek iftar sofralarına servis ediliyor.

Ramazan'ın birinci gününde her evde pişirilen çullama ve yeşil mercimek iftarda afiyetle yeniyor.

Bu köy 900 yıldır Ramazan'in ilk günü aynı yemeği yiyor! Yüzyıllardır süren gelenek değişmedi - 2. Resim

"OLMAZSA OLMAZ"

Kozluören Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ruhsel Demirtaş köydeki adetleri hakkında şöyle konuştu:

"Çullama ve yeşil mercimek Ramazanlarda olmazsa olmazımız.

İlk günü mutlaka yaparız. Büyüklerimizden öyle gördük. Babannelerimiz ninelerimiz hep yapardı. Biz yapıyoruz bizden sonrada inşallah yaparlar." 

Köy halkından Berrin Selçuk, "Ramazan'da ilk gün herkesin evinde bu yemek pişer. Un su ve tuzla karıp hamuru açar ve saçta pişiririz. Daha sonra onları sarıp küçük küçük keserek üzerine pişirdiğimiz tavuğu dökeriz.

İftarda beğenerek güzelce yeriz, Ramazan'ımız da çok güzel geçer bu sayede. Herkesin evinde ilk günü yeşil mercimek ve çullama pişer" 

Düzenleyen:  - Yaşam
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...