BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Fırat türküsü!

Maç aksiyonu bol bir 90 dakika vadediyordu da başrol oyuncusunun Fırat Aydınus olacağını tahmin etmek zordu

Esasında hikâyesi bol bir maçtı…    
Aykut Kocaman, Fenerbahçe’sine; önce selefi, şimdi de halefi olan Ersun Yanal da meslektaşına karşıydı…
Üstelik, sarı-lacivertlilerin efsane ismi Alex de Souza da kendisini Fenerbahçe’den koparan Aykut Kocaman’ın rakip olduğu bir haftada hesap gününü bekler gibi tribündeydi…
Maç, aksiyonu bol bir 90 dakika vadediyordu da, başrol oyuncusunun hakem Fırat Aydınus olacağını tahmin etmek çok zordu.
Aydınus ne mi yaptı? önce Skrtel’in, Zhuta’ya çift atlayarak yaptığı hamlede sarı kartı yeterli gördü. Ardından Jailson’un ceza sahası içinde yüzüne aldığı darbeyi ise VAR’ın tavsiyesine rağmen inandırıcı bulmadı. İki defa sıçramıştı Fırat Aydınus ama üçüncü pozisyonda bombanın pimini çekti. Jahovic, Sadık’ın baldırlarına basmamak için âdeta çırpındı ama tecrübeli hakem kenarda monitörde izlemesine rağmen Makedon forvete kırmızıyı çıkarıverdi.
İtiraf etmeliyim ki VAR’ın adalet getireceğini düşünenlerdendim. Hâlâ daha umudumu korumak istiyorum ama hakemlerimiz öyle kararlar veriyorlar ki, ya kural bilmiyorlar, ya da o esnada akıllarından başka şeyler geçiyor.
Böyle hakemleri gördükçe, Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi VAR sistemini de denetleyecek bir sistemin şart olduğunu düşünmeye başladım.
Tabii bir de insan unsurunun kullanılmadığı ofsayt pozisyonlarında VAR’ın ne kadar faydalı olduğunu dün Alper’in attığı golde bir defa daha görülmüş olduğunu da hatırlatalım.
***
Moses, Valbuena, Zajc ve Slimani ile ofansif bir anlayışla maça başlayan Fenerbahçe, on bire on bir oynandığı bölümde pek başarılı değildi. Hatta rakip on kişi kalınca daha zor durumlara düştü ki kalesinde de golü bu bölümde gördü.
10 numara pozisyonunda oynayan Zajc, Benzia’yı bile aratırken, Jailson, İlhan Mansız’ın 2002 Dünya Kupası’nda Senegal’e attığı golün benzerini atmasa, Fenerbahçe belki de bir puan bile alamayacaktı.

MAÇIN ADAMI: Fofana

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
606622 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ercan-yildiz/606622.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT