BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İsrail Azerbaycan’a neden yardım etti? Türkiye ne yaptı?

 
Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, France 24 Kanalının muhabirinin “Kaç SİHA’nız var?” sorusuna kahkaha atarak “Bu bir sır ama yeterince var” diye cevap vermiş ve eklemişti:
SİHA’lar oldukça gelişmiş ve modern cihazlar. Onlarla Ermenistan güçlerine ait 1 milyar dolarlık askerî teçhizatı imha ettik.”
Son zamanlarda CHP çevrelerinde “Zafer İsrail İHA’larıyla kazanıldı, Türkiye yalnızca askerî destek verdi” propagandası yayıldığı için bu konuşmayı hatırlattım.
Ama şu doğru.
Azerbaycan, İsrail’den, yıllardır Heron ve benzeri insansız hava araçlarıyla çeşitli elektronik sistemleri ithal ediyordu. Son birkaç yıldır da Türkiye’den, yani Baykar’dan insansız hava araçları satın aldı.
Bu arada İsrail sattığı İHA ve elektronik sistemler için Azerbaycan ordusuna eğitim de verdi.
Evet, Azerbaycan, Karabağ’ın Ermenistan tarafından işgal edilmesinden sonraki 29 yıl boyunca bu savaşa hazırlandı.
Zaferin kazanılmasında kuşkusuz İsrail ‘drone’ları da rol oynamıştır ama İlham Aliyev’in sözleri zaferi Türk SİHA’larının getirdiğini ortaya koyuyor.
Dış basında zaferin arkasındaki tek güç olarak Türkiye’nin gösterilmesi de bu anlamda tesadüf değil.
Ancak Türkiye, İHA ve SİHA’ları satmaya başlamadan çok önce daha önemli bir şey yaptı Azerbaycan için.
İki ülke arasında imzalanan bir anlaşmayla 1992 tarihinden itibaren Azerbaycan askerî okul öğrencileri Türkiye’deki harp okullarında eğitim görmeye başladı. İlk mezunlar 1996 yılında verildi. Ve bugüne kadar Türkiye’deki Harp Okullarından tam 7 bin 225 Azerbaycan Türkü subay mezun oldu. İlk mezunlar şu anda Azerbaycan ordusunda albay ya da general rütbesinde. Yani savaşta sahada olanlar onlardı.
Hâlihazırda Türkiye’de öğrenime devam eden tam 342 Azerbaycanlı öğrenci var.
Daha da önemli olanı Türkiye Azerbaycan’daki askerî okullara eğitmen gönderdi ve orada sıfırdan bir askerî harp okulu açtı. Türkiye’nin Azerbaycan’da açtığı harp okulu şu anda çok iyi bir eğitim düzeyine ulaştığı için artık Türkiye’ye gelen öğrenci sayısı azalmaya başladı.
Kesin olarak bildiğimiz ise, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinden Azerbaycan’a herhangi bir insansız hava aracı ya da tank, uzun menzilli silahlar ya da helikopter verilmediği.
 
İSRAİL’İN AMACI NE?
 
Biliyorsunuz İsrail, Ermenistan’ı ve Ermeni diasporasını pek sevmez. Sebebi, onların Türkiye aleyhinde yürüttüğü “Ermeni soykırımı” kampanyaları. Durun, Türkiye dostu olduklarından değil. Yalnızca dünyada tek soykırım olarak Nazilerin Yahudi Soykırımı (Holokost) anılsın istediklerinden. Kendilerine “soykırım ortağı” istemiyorlar anlayacağınız. Asıl neden ise İsrail’in büyük tehdit olarak gördüğü İran’la Ermenistan arasındaki sıcak ilişkiden de hoşnut olmaması. Bu yüzden de Türkiye’den Azerbaycan’a, İran ile Ermenistan arasındaki sınır bölgesini yaran bir TÜRK KORİDORU açılmasıyla sonuçlanan savaş, büyük bir memnuniyetle desteklendi İsrail tarafından.
Bu TÜRK KORİDORU İsrail ile Türkiye arasında dolaylı olarak âdeta bir “kazan-kazan” ilişkisi oldu. Böylece Stalin’in, şeytani harita oyunu ile Nahçıvan ile Azerbaycan arasınakama gibi sokulan Ermenistan aşılmış, iki kardeş ülke birleştirilmişti.
Kısaca Azerbaycan’ın zaferinin diğer kazananları Türkiye ile birlikte Ermenistan’ı yeniden kendi cephesine çeken Rusya ve İsrail oldu.
Son olarak Kim Kardashian ile Ermenistan’da Azerbaycan Türklerine karşı savaştırılan PKK’lı teröristleri hatırlatarak Garo Paylan’a geçmiş olsun diyelim de tam olsun.
 
“Meral Akşener, Fetullah Gülen’in talimatını uyguluyor”
 
Önceki gün yeniden konuştuğum Ümit Özdağ çok kararlı.
Aldığım notları paylaşıyorum sizinle.
1-Meral Akşener ve yakın adamları Fetullah Gülen’in “FETÖ ile mücadele edenlere karşı onların akıl sağlıkları üzerinde yorum yaparak gidin” talimatını tıpatıp uyguluyor. Bir güvenlik ve istihbarat uzmanı olan Ümit Özdağ psikolojik harbin ne olduğunu çok iyi biliyor. Akşener’in “Bir deli kuyuya taş attı” tekerlemesi ve diğer adamlarının “Özdağ’ın akıl sağlığından endişeliyiz” lafları bunun örneği.
2-Özdağ’ın, Buğra Kavuncu’yu deşifre etmesi ve bunun tüm İYİ Parti tabanında yankı bulması FETÖ için sarsıcı oldu. Bu yüzden yoğun bir saldırı başlattılar. Özdağ “Sırf Bülent Korucu adlı firari FETÖ’cü aynı gün benimle ilgili üç video yayınladı” diyor. Bazıları da Özdağ’ın açıklamalarını “MİT-Genelkurmay komplosu” olarak nitelendirerek sözümona itibarsızlaştırmaya çalışıyor.
3-Ümit Özdağ bir başka gelişmeyi de “İşin ilginç yanı, devlet de İYİ Parti’de neler tezgâhlanmak istendiğini ilk kez anlamaya başladı” diye açıklıyor.
4-Ve Anayasa taslağını PKK’nın siyasal uzantısı HDP ile birlikte hazırlamaları tüy dikti. Şimdi Meral Akşener konuşmayarak meseleyi unutturmaya çalışıyor.
Özdağ’a göre İYİ Partililerin yüzde 50’si Buğra Kavuncu’nun gitmesini istiyor. Kalan yüzde 50 de “istifa etse iyi olur” düşüncesinde.
Bu satırlar yazıldığı sırada Rize’nin İYİ Parti Güneysu İlçe Başkanı Rıza Öztürk, partinin Rize İl Başkanı Ayşegül Özyanık’ın FETÖ’cü olduğunu söyledi.
Durum bu, İYİ Parti’de taşlar yerinden oynadı artık.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616299 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/fuat-ugur/616299.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT