BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

E-SİGORTADA SANAL DOLANDIRICILARA DİKKAT!..

Ülkemizde e-işlemlerin temeli SSK döneminde  e-bildirge ile başlamıştır. e-işlemler dalga dalga tüm sosyal güvenlik işlemlerini kapsamıştır. Aynı zamanda diğer tüm kamu kurumları için ilham kaynağı olmuştur. Bu uygulamalar ise başta SMMM ve Personelciler olmak üzere tüm vatandaşların işlerini hızlandırmış ve kolaylaştırmıştır.
Zaman tasarrufuna da katkıda bulunan  SGK’nın internet şubesi projesindeki temel hedefi, işverenlerin e-bildirge işlemlerini internet erişimlerinin bulunduğu her noktadan gerçekleştirebilmeleridir. Dolandırıcı ve sahtekârların eline düşmemek için SGK’nın işlemlerini yaparken bu altın kurallara dikkat etmek hayati öneme sahiptir.
 
Bu hayati kurallara dikkat
 
SGK, e-mail yoluyla hiçbir şekilde şifre işlemleri yaptırmamaktadır. SGK e-mail yoluyla hiçbir şekilde vatandaşların kişisel bilgilerini istememektedir.
SGK internet Şubesine www.sgk.gov.tr adresindeki “e-bildirge” linki ile girilmelidir. Şifre ve işlem sayfalarının sağ alt köşesinde; Internet Explorer için ( ), Netscape için ( ) olduğu kontrol edilmelidir. Bu işaret sayfanın SSL ile şifrelendiğini ve sitenin gerçekten SGK’ya ait olduğunu göstermektedir.
Şifre ve parola alanlarına giriş yaparken, rakam ve harflerin yerine "*" işareti gözükmelidir. SGK başkalarına ait ve halka açık bilgisayarlardan e-bildirge işlemleri yapmamanızı önemle tavsiye etmektedir. Halka açık bilgisayarlarda, hesap bilgilerinizi ve kişisel şifrelerinizi ele geçirmekte kullanılan çeşitli kırma (hacking) programlarının kullanılmadığını garanti etmek mümkün değildir.
Anti-virüs yazılımları, sisteminizi, tuş vuruşlarınızı kaydedip internet üzerinden bilgi aktaran Trojan programları da dâhil olmak üzere, bilinen virüslerden korur. Bu yüzden, sisteme girmeden önce, uygun bir yazılım kurarak, sistemlerinizi taratmanız faydalı olabilir. Ancak, anti-virüs yazılımlarının, sadece bilinen virüsleri tarayabileceğini unutmayınız, yenilerini tanıyamayabilirler. Bu nedenle, anti-virüs yazılımını düzenli olarak güncellemeniz de gereklidir.
 
Şifre bilgilerinizi sır gibi saklayın
 
Güvenlik açısından alınması gereken en önemli tedbir kullanıcı adı ve şifre bilgilerinin gizliliğini sağlamak ve üçüncü şahıslarla bu bilgileri paylaşmamaktır. Şifrenizi sık sık değiştirmeniz de alabileceğiniz güvenlik tedbirlerinden biridir.
Mail aracılığıyla veya başka bir ortamda sunulan web sayfaları kullanılmamalı; farklı sayfalardan “e-bildirge şubesine” ya da www.sgk.gov.tr sayfasına yönlendirilme yoluyla giriş yapılmamalıdır.
SGK e-bildirge’de, gerçekleştireceğiniz işlemler bittiğinde, e-bildirge’den çıkmak için muhakkak “ÇIKIŞ” butonu kullanılarak işlemler sona erdirilmelidir.
e-bildirge’ye girdiğinizde, sol üst köşede “Bir önceki kullanım zamanınız” ifadesi ile en son işlem yaptığınız tarih ve saati görebilirsiniz. Bu bilgiyi kontrol ederek, sizden sonra üçüncü bir şahsın sizin hesaplarınızı kullanıp kullanmadığını kontrol edebilirsiniz. Şifrenizi bir yere yazmayın, bilgisayarınız veya tarayıcınıza kaydetmeyin. Şifrenizi belirlerken e-posta veya mesaj alma-gönderme gibi diğer internet hizmetlerine erişim için kullandığınız bilgilerin aynısını kullanmaktan kaçınınız. İsim, yaş günü veya telefon numarası gibi, başka kişilerin tahmin edebileceği kolay şifreler kullanmaktan kaçınınız.
 
Programlara dikkat edin
 
Sadece tanıdığınız kaynaklardan elde ettiğiniz programları kullanınız. Sadece güvenilir sitelerden program indiriniz. İnternetten herhangi bir şey indiriyorsanız, anti-virüs yazılımınız çalışır durumda olmalıdır. Kaynağını bilmediğiniz bir disketi asla bilgisayarınıza takmayınız.
Bir uygulamayı çalıştırmak için, e-posta’ya eklenmiş bir dosyayı çalıştırmayınız. Önce ekli dosyayı bilgisayarınızdaki bir dizine kopyalayıp, daha sonra virüs programı ile kontrol edip dosyayı açmanız daha güvenlidir.
Sanal Klavye Şifrenizi “Keylogger” programlarına karşı güvenlik altına almak amacıyla “Virtualpad” (Sanal Klavye) uygulaması devreye alınmıştır.
Sanal Klavye, bilgisayarınızın klavyesindeki tuşları kullanmadan, farenizi kullanarak ekranınızdan e-bildirge şifre girişinizi yapmanıza imkân sağlar. Sanal Klavyenin şifre giriş sayfasında kullanımı “keylogger” olarak bilinen, bilgisayarınızın klavyesini kullanarak yaptığınız şifre girişlerinde şifrenizin oluştuğu rakamları hafızasında tutabilen güvenlik kırıcı bazı programlardan korunmanızı sağlar. Şifrenizi bu tür bir programın yüklü olabileceği bir bilgisayardan bilgisayar klavyenizi kullanarak girmeniz risk oluşturabilir.
Farenizi kullanarak mini klavyenin üzerindeki tuşlarla giriş yapmanız bu tür programların oluşturacağı riskleri ortadan kaldıracaktır.
            ***
“7 yaşına kadar olan çocuğunuzla oynayınız, 15 yaşına kadar arkadaşlık ediniz, 15 yaşından sonra istişare ediniz.”  Hazreti Ali
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
604200 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/isa-karakas/604200.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT