BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Kadın ve genç çalıştıranlara cazip teşvik var

SGK üzerinden işçi çalıştıranlara hâlen 10’dan fazla teşvik uygulanmaktadır. Bu teşvik ve desteklerle istihdamın artırılarak işsizliğin azaltılması, mesleği olmayan işsizlerin meslek sahibi yapılması, iş gücünün verimliliğinin artırılması, stratejik sektörlerin desteklenmesi, işverenleri ve üretimi desteklemek amacıyla uygulanmaktadır.
Bu teşviklerden özellikle ilk defa çalışmaya başlayacak tecrübesiz gençlerin ve  kadınların istihdamını artırmak için  uygulamaya konan teşvikler her yönden çok cazip bulunmaktadır.
 
Desteğin süresi ve miktarı
 
31.12.2020 yılına kadar işsiz olan kişileri istihdam eden özel sektör işverenlerin prime esas kazanç üst sınırına kadarki sosyal güvenlik primi işveren payları 416,05 ila 3.120,37 TL  İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır.
 
Faydalanmak için gereken şartlar
 
Genel olarak bu teşvikten faydalanmak için;
  • Kişinin son 6 aydır işsiz olması
  •  Kişinin istihdam edildiği tarihten önceki son 6 ayın ortalama sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilmesi ve
  •  Özel sektör işvereni olması
Gerekmektedir. Kamu kesimi ve emekli işçiler bu teşvikten faydalanamaz. Belirtilen şartları haiz olanlardan;
  • 18 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverenlere 24 ila 54 ay,
  • 18-29 yaş arası erkekleri istihdam eden işverenleri istihdam eden işverenlere 12 ila 54 ay,
  • 29 yaş ve üzeri erkekleri istihdam eden işverenlere 6 ila 30 ay,
  • Çalışmakta iken; 01.03.2011 tarihten sonra mesleki yeterlik belgesi alanlar, mesleki ve teknik eğitimi tamamlayanlar veya iş gücü yetiştirme kurslarını bitirenleri istihdam eden işverenlere 12 ay,
Süreyle bu teşviklerden faydalabilirler. Diğer yandan  İŞKUR’a kayıtlı olmayı teşvik etmek amacıyla kişinin İŞKUR’a kayıtlı olması durumunda destek süresine 6 ay eklenmektedir.
Teşvik için gereken diğer bir şart ise işverenlerce aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içerisinde SGK’ya verilmesi ve primlerin yasal süresi içerisinde ödenmesi gerekmektedir.
Kaçak sigortalı çalıştıranlar ve sahte sigortalı çalıştıranlar hem teşvikten menedilmekte hem de cezalandırılmaktadır.
           ***
“3 ÇEŞİT İNSAN VARDIR: 1- Ekmek gibidir; her zaman ararsın ‘bazen’ bulursun. 2- İlaç gibidir; ihtiyacın olduğunda ararsın ‘pek az’ bulursun. 3- Mikrop gibidir; sen aramasan da olur, çünkü o seni ‘her zaman’ bulur.” A. Çehov
 
 
“BAŞIN DÜŞERSE DARA, İSA KARAKAŞ’I ARA”
 
Emeklilerin tazminat hakkı
 
"İsa Bey, emekli oldum tazminatımı aldım. Tekrar çalışmaya başlasam yine tazminat alabilir miyim?" Şakir Kukuluoğlu
Şakir Bey, emekli olanlar yeniden çalışmaya başlarsa belirili şartlarla yeniden kıdem tazminatı alabilirler. Bunun için tekrar en az 1 yıl çalışmaları ve kanunda tazminat ödenmesi öngörülen nedenlerle işten çıkmaları veya işveren tarafından çıkarılmaları gerekmektedir.
 
KOAH hastaları emekli olabilir mi?
 
"İsa Bey ben kalp ameliyatı oldum. 2 damarım değişti ayrıca aort damarım patladı ameliyat oldum mesleğinden dolayı KOAH başladı. 1.800 gün primim var malulen emekli olabilir miyim?" Ahmet Dilek
Ahmet Bey, belirttiğiniz hastalıklarından dolayı SGK tarafından çalışma gücünüzün  %60'ını kaybettiğinizin tespit edilmesi ve 10 yıllık sigortalılık süresi ile toplam olarak 1800 gün malullük sigortası primi ödemiş olmanız hâlinde malulen emekli olabilirsiniz. Bu bağlamda belirtmiş olduğunuz hastalıklarınızdan dolayı, bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne müracaat edip malulen emeklilik için başvuruda bulunabilirsiniz. Belirtmiş olduğum şartların bulunduğu SGK tarafından tespit edilirse malulen emekli olabilirsiniz. 
 
Patron maaşlarımızı sürekli geciktiriyor
 
"İsa Bey, çalıştığım ekmek fırınında patron 'zararla çalışıyoruz' diyerek maaşlarımızı hep geç vermektedir. İşten çıkarsam tazminatım yanar mı?" Ahmet T.
Ahmet Bey, ödeme gününden itibaren 20 gün içinde mücbir bir neden dışında ücreti ödenmeyen işçi iş görmekten kaçınabilir.
Ücretin zamanında ödenmemesi hâlinde işçiye geçen günler için faiz ödenmesi gerekmektedir. Diğer yandan işçinin ödenmemesi işçiye tazminatını alarak işten çıkma hakkı da vermektedir.
            ***
“Düşündürücü ve hikmetli sözlerle ruhlarınızı dinlendirin! Zira bedenlerin yorulduğu ve zayıfladığı gibi ruhlar da yorulur.” Hazreti Ali
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
605017 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/isa-karakas/605017.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT